NBP wprowadza nowe monety kolekcjonerskie. Jak wyglądają, gdzie, kiedy i po ile można je kupić?

i

Autor: NBP

Wrocław

NBP wprowadza nowe monety kolekcjonerskie. Jak wyglądają, gdzie, kiedy i po ile można je kupić?

2023-04-12 11:53

Narodowy Bank Polski 12 kwietnia 2023 r. wprowadził do obiegu złote i srebrne monety kolekcjonerskie „80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”. To prawdziwa gratka dla numizmatyków, którzy będą mogli poszerzyć swoją kolekcję o nowe okazy. Gdzie i w jakiej cenie można nabyć monety?

Numizmatycy, zbieracze, kolekcjonerzy - szykujcie portfele! Narodowy Bank Polski poinformował, że od 12 kwietnia dostępne w sprzedaży będą złote i srebrne monety kolekcjonerskie „80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”

Nowe monety kolekcjonerskie. Tło historyczne

NBP wprowadziło do obiegu nowe monety nie tylko dlatego, aby kolekcjonerzy mogli poszerzyć swoje zbiory, ale przede wszystkim po to, by uczcić pamięć powstania w warszawskim getcie. Wybuchło ono 19 kwietnia 1943 r., gdy Niemcy przystąpili do likwidacji getta. Okupanci zakładali, że będzie to szybka akcja, nie spodziewając się zaciekłej obrony. Było to pierwsze zbrojne wystąpienie o tak dużej skali podjęte przeciwko Niemcom przez polskie organizacje podziemne, a także pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Tragiczny koniec powstania w getcie warszawskim

8 maja, po niemal miesiącu od początku powstania, Niemcy znaleźli bunkier przy ul. Miłej 18, w którym znajdował się sztab ŻOB. Niemcy uznali, że powstanie zakończyło się 16 maja 1943 r., ale do starć dochodziło jeszcze w następnych dniach. Po upadku powstania większość zabudowy getta spalono, a wszystko zrównano z ziemią. Na czele Żydowskiej Organizacji Bojowej stał Mordechaj Anielewicz, złapany wraz z resztą sztabu wspomnianego już 8 maja.

NBP wprowadziło w obieg wyjątkowe monety. Gdzie kupić je we Wrocławiu?

Moneta o nominale 200 zł jest wykonana ze złota, ma średnicę 27 milimetrów i masę 15,5 grama. Została wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i dostępna jest w cenie 4600 zł. Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra, ma średnicę 32 milimetry i masę 14,14 grama. Została wyemitowana w nakładzie do 10 000 sztuk, a dostępna jest w cenie 200 zł. Kupić je można od godziny 8 do godziny 14 we wrocławskim oddziale Narodowego Banku Polskiego przy ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43.

Listen on Spreaker. Źródło: NBP wprowadza nowe monety. Jak wyglądają?