Łączą ich góry. Powstały mapy górskich wycieczek dla osób z niepełnosprawnościami

i

Autor: Materiały prasowe organizatora Łączą ich góry. Powstały mapy górskich wycieczek dla osób z niepełnosprawnościami

Łączą ich góry. Osoby z niepełnosprawnościami pokonały ponad 380 km sudeckich szlaków! Powstały dla nich specjalne mapy

2021-10-05 14:36

W ramach pionierskiej na Dolnym Śląsku akcji „Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell” osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie przetestowali specjalnie opracowane mapy trzech sudeckich szlaków w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych. Przewodniki zawierające opisy tras i praktyczne wskazówki ułatwiające turystykę górską trafiły już do bezpłatnego użytku. To pierwsze tego typu działanie na Dolnym Śląsku i jedno z pierwszych w Polsce.

Fundacja Ładne Historie od trzech lat zabiera w góry osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. W tym sezonie podczas 11 wycieczek organizatorzy zapewnili uczestnikom profesjonalny sprzęt, wyszkoloną kadrę i prawie 130 wolontariuszy. Dzięki temu dotychczasowe marzenia o górskich wyprawach dla wielu mieszkańców Dolnego Śląska stały się realne. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku organizatorzy poszli o #KrokDalej. Dzięki wsparciu Merrell, którego misją jest m.in. promowanie aktywności na świeżym powietrzu, opracowali dokumentację tras i stworzyli mapy z opisami szlaków, cennymi wskazówkami oraz odpowiedziami na najczęściej zadawane przez uczestników wypraw pytania. To przełomowa na Dolnym Śląsku akcja, która ułatwia samodzielną turystykę górską osobom z niepełnosprawnościami.

Mapy testowało na szlakach 26 niepełnosprawnych uczestników i 51 wolontariuszy.

– Uczestnicy zgłaszali nam, jakie dodatkowe informacje mogłyby się znaleźć w przewodnikach i co jest istotne z punktu widzenia osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim – tłumaczy Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie.

Dzięki opracowanym materiałom osoby z niepełnosprawnościami wyruszą samodzielnie z Sokołowska do Andrzejówki, w Góry Stołowe oraz na szczyt Jagodna.

Mapy górskie dla osób z niepełnosprawnościami

Mapy są dostępne na stronie internetowej https://ladnehistorie.pl/krokdalej-z-merrell z możliwością pobrania i samodzielnego wydruku w domu. Dowiemy się z nich m.in. o szczegółowym przebiegu trasy i ewentualnych utrudnieniach, a także w których miejscach najlepiej zaplanować odpoczynek. Opracowaniu towarzyszy bogata dokumentacja zdjęciowa eksplorowanych szlaków. Przewodnik przygotowany w ramach akcji „Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell” to także przydatne narzędzie dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów.

– Góry są bliżej, niż się wydaje, ale aby naprawdę mogły być w zasięgu ręki, potrzebne są rzetelne i łatwo dostępne informacje o tym, jak i którędy można zacząć je odkrywać na własną rękę, niezależnie od kondycji. Cieszymy się, że dzięki Merrell, partnerowi akcji, udało nam się opracować tak wartościowe narzędzie dla osób o specjalnych potrzebach – dodaje Anna Gerus.

Góry bez barier - dostępne dla wszystkich 

Turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. W tym roku w ramach projektu „Łączą nas góry” podczas rodzinnych wycieczek na Szrenicę, Włodzickie Wzgórza, Halę pod Śnieżnikiem, Andrzejówkę, Niknącą Łąkę, Jagodną, do Parku w Bukowcu, na Polanę Jakuszycką (dwukrotnie), Wielką Sowę i Kozie Siodło udało się pokonać ponad 92 kilometry. Ze zorganizowanych wędrówek skorzystało 68 osób z niepełnosprawnościami.

– Podczas wypraw z Merrell, dowiedziałam się, w których miejscach na trasie będę potrzebowała pomocy, by przejechać wózkiem. To duże ułatwienie. Oby takich map powstało jak najwięcej. Dzięki Ładnym Historiom razem z synem pokochaliśmy góry – mówi Dorota Michalak, mama niepełnosprawnego Franka.

Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy przeszli już ponad 380 kilometrów sudeckich szlaków! Akcję wspierają ambasadorowie dobrej woli, m.in. himalaista Piotr Snopczyński, sportowiec Łukasz Wawrzyniak oraz Paweł Parus – szef Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i pełnomocnik marszałka województwa ds. osób z niepełnosprawnościami.

Więcej szczegółów na temat tego projektu można znaleźć również tutaj: https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/.

Super Raport 05.10 (Goście: Jan Maria Jackowski - senator, PiS oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski) Sedno Sprawy: Piotr Zgorzelski
Źródło: Łączą ich góry. Osoby z niepełnosprawnościami pokonały ponad 380 km sudeckich szlaków! Powstały dla nich specjalne mapy