Kolejka przed NBP we Wrocławiu. Ludzie chcą dostać nowy banknot z Lechem Kaczyńskim [ZDJĘCIA]

i

Autor: Jakub Husarz Kolejka przed NBP we Wrocławiu. Ludzie chcą dostać nowy banknot z Lechem Kaczyńskim [ZDJĘCIA]

Kolejka przed NBP we Wrocławiu. Ludzie chcą dostać nowy banknot z Lechem Kaczyńskim [ZDJĘCIA]

2021-11-09 13:26

Ogromne kolejki tworzyły się od samego rana pod oddziałem Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu. Dlaczego? Właśnie dzisiaj, 9 listopada, do obiegu trafił 20-złotowy banknot i 500-złotowa moneta z Lechem Kaczyńskim. Podobne tłumy pod NBP gromadził się także w innych dużych miastach Polski, takich jak: Katowice, Warszawa czy Rzeszów.

Od wtorku, 9 listopada można kupić banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł oraz złotą monetę o nominale 500 zł: "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Z kolei złota moneta na rewersie ma umieszczony portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Wprowadzenie do obiegu tego banknotu i monety wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród wrocławian. Już od 7:30 zgromadzili się oni pod oddziałem Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu, aby nabyć te unikatowe nominały. 

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł można kupić za 100 zł. NBP wyemitował go w liczbie 80 tys. sztuk. Natomiast nakład złotej monety to 1500 sztuk. Jej cena to 9,5 tys. zł.

Banknoty kolekcjonerskie są pełnoprawnym środkiem płatniczym w naszym kraju. Jednak nie warto płacić nim w sklepie za chleb. Takie banknoty na rynku kolekcjonerskim osiągają dużo wyższą wartość od nominału.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Źródło: Kolejka przed NBP we Wrocławiu. Ludzie chcą dostać nowy banknot z Lechem Kaczyńskim [ZDJĘCIA]