Komin dym

i

Autor: Justyna Świderska Zaczął się kolejny sezon grzewczy. Czy smog znowu da się we znaki?

Czym palisz w piecu? Ruszyły kontrole kopciuchów we Wrocławiu. Możesz dostać grzywnę 5 tysięcy!

2021-11-29 12:41

We Wrocławiu od 1 lipca 2024 roku wchodzi zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, tzw. kopciuchów. Dodatkowo mieszkańców obowiązuje już teraz zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy informują, na jakich osiedlach mieszkańcy mogą spodziewać się kontroli tego, jaki piec użytkują i czym w nim palą.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – podkreśla Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia. – Świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście. To od nas zależy, czy Wrocław będzie miastem wolnym od smogu. 

Wrocławscy strażnicy miejscy w 2020 r. przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń, wystawiając 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych.

W 2021 r. „licznik” wskazuje obecnie 4915 kontroli i 135 mandatów na kwotę ponad 41 tys. zł. Skontrolowano w sumie ponad 2500 pieców.

Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz.

Plan kontroli kopciuchów we Wrocławiu [HARMONOGRAM]

Strażnicy miejscy w najbliższych dniach mogą pojawić się na kilku wrocławskich osiedlach.

– Działania kontrolne planujemy, biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia od mieszkańców, którzy mają dość bycia trutym przez nieodpowiedzialnych sąsiadów. Publikując informacje o miejscach, które możemy w danym terminie odwiedzić, chcemy aby „truciciele” mieli świadomość, że do nich dotrzemy i poniosą odpowiednie konsekwencje. Oczywiście nie oznacza to, że nie pojawimy się także w innych rejonach miasta – wyjaśnia Waldemar Forysiak.

W tych miejscach już przeprowadzono kontrole: 

  • 26.11 Huby, Ołtaszyn
  • 27.11 Psie Pole-Zawidawie
  • 28.11 Psie Pole-Zawidawie

W najbliższym czasie kontrole planowane są tutaj:

  • 29.11 Muchobór Mały, Sołtysowice
  • 30.11 Muchobór Mały, Sołtysowice
  • 1.12 Muchobór Wielki, Brochów
  • 2.12 Muchobór Wielki, Gaj
  • 3.12 Nadodrze, Klecina
  • 4.12 Karłowice-Różanka
  • 5.12 Karłowice-Różanka

Czy to zapalenie zatok?

Pytanie 1 z 8
Czy czujesz nieprzyjemny ucisk w okolicach twarzy?

Palenie w piecu. Możesz dostać karę 5 tysięcy złotych 

Strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia. Kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

– Mają one przypominać o tym, że w przyszłości, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienimy starego pieca na system ekologiczny, może grozić nam grzywna nawet do 5 tys. zł – podkreśla Waldemar Forysiak.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 26.11 (Goście: Stefan Niesiołowski - były wicemarszałek Sejmu, Joanna Senyszyn - Lewica) Sedno Sprawy: Paweł Kukiz
Źródło: Czym palisz w piecu? Ruszyły kontrole kopciuchów we Wrocławiu. Możesz dostać grzywnę 5 tysięcy!