Witalij i Wołodymyr Kliczko. Bohaterowie wojenni w Ukrainie. Kim są? [PODCAST]

i

Autor: ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS Witalij i Wołodymyr Kliczko. Bohaterowie wojenni w Ukrainie. Kim są? [PODCAST]

Witalij i Wołodymyr Kliczko. Bohaterowie wojenni w Ukrainie. Kim są? [PODCAST]

2022-03-28 13:32

Superbohaterowie - mistrzowie świata w boksie na początku XXI wieku. Witalij i Wołodymyr Kliczko. Ci bracia osiągali niesamowite wyniki w sporcie. Obaj są mistrzami świata wagi ciężkiej, a ich sukcesy zapisały się na stałe na kartach historii. Nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyła by nazwiska Kliczko z boksem. Dziś po wielu latach zajmują się sprawami politycznymi i społecznymi. Kim są bohaterowie, którzy bronią Ukrainy?

Witalij Kliczko studiował sport na Uniwersytecie Kijowskim. 29 lutego 2000 roku obronił pracę doktorską. Biegle włada niemieckim i angielskim. Dobrze rozumie język polski. Nazwał Władimira Putina gangreną zagrażającą Europie. Kilka tygodni przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę rozpoczął obronę cywilną Kijowa. Zorganizował szkolenie rezerwistów z oddziałów obrony terytorialnej. Pozwoliło to na odparcie pierwszych ataków. Witalij po raz kolejny odgadł intencje przeciwnika. Co ciekawe Kliczko wraz z bratem wsparli Pomarańczową Rewolucję. Witalij po wygranej Juszczenki został doradcą nowego prezydenta. To był pierwszy sierpowy wymierzony w politykę. W 2006 roku próbował swoich sił w wyborach na mera Kijowa. Kliczko zajął drugie miejsce. W 2008 roku podjął kolejną próbę, ale został pokonany przez nokaut - zajął trzecie miejsce. Kandydował na stanowisko prezydenta Ukrainy. Pierwsze sondaże wskazywały, że może wejść do drugiej tury. Jednak po miesiącu kampanii Kliczko wycofał się i swoje poparcie przekazał Petro Poroszence, który wygrał wybory w pierwszej turze. Zdecydowane zwycięstwo w wyborach na mera Kijowa przyniósł mu 2014 roku. Wygrał w wielkim stylu jak na mistrza przystało - zdobył 57 procent głosów. Od tamtej pory rządzi miastem, choć próbowano go pozbawić tej funkcji. Jeśli ktoś będzie próbował zawrócić Ukrainę z drogi reform to użyję tego, z czego korzystałem w ringu – odgrażał się mer Kijowa.

Posłuchaj całego podcastu Kuby Adamiaka i Damiana Wilczyńskiego.

Listen to "Witalij i Wołodymyr Kłiczko – bohaterowie wojenni z pasem mistrza świata" on Spreaker.

Wojna w Ukrainie. PODCASTY

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku, prezentujemy Wam sylwetki osób, które są bezpośrednio zaangażowane w konflikt. Do tej pory Kuba Adamiak i Damian Wilczyński stworzyli następujące sylwetki:

Sonda
Czyjej historii chcielibyście posłuchać?