Waitress w Teatrze Roma - spektakl, na który musicie się wybrać!

i

Autor: Materiały prasowe Teatru Roma Waitress w Teatrze Roma - spektakl, na który musicie się wybrać!

Waitress w Teatrze Roma - spektakl, na który musicie się wybrać!

2021-10-13 16:00

Najpierw był film pod tytułem Waitress napisany i wyreżyserowany przez Adrienne Shelly, która również zagrała w nim rolę Dawn, jednej z przyjaciółek głównej bohaterki Jenny. Niedługo po zakończeniu zdjęć Shelly spotkał tragiczny los: została zamordowana w swoim nowojorskim mieszkaniu. Pół roku później film pokazany został na festiwalu w Sundance i choć nie otrzymał tam żadnych nagród, został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków.

Musical oparty na filmie powstał kilka lat później. Libretto napisała Jessie Nelson, aktorka, scenarzystka i reżyserka, a muzykę i teksty piosenek stworzyła Sara Bareilles, kompozytorka i wokalistka wielokrotnie nominowana między innymi do nagród Tony i Grammy. Pierwszy razprzedstawienie pokazano w sierpniu 2015 roku, ale było to poza Nowym Jorkiem, w American Repertory Theatre w Cambridge, w stanie Massachusetts. Wszystko zgodnie z amerykańskim zwyczajem: dzisiejszy przemysł musicalowy (a jest on naprawdę wielki, angażujący przy każdej produkcji setki, jeśli nie tysiące ludzi) to ogromne pieniądze. Żaden producent nie chce ryzykować ich utraty na Broadwayu bez wcześniejszych pokazów przedpremierowych (a tak naprawdę „testowych”), które organizowane są gdzieś w mniejszych ośrodkach. A ponieważ przedstawienia „Waitress” w Cambridge okazały się sukcesem, musical przeniesiono na Broadway, do Brooks Atkinson Theatre (to tam odbyła się m.in. premiera „Rock of Ages” w 2009 roku). Oficjalna premiera, poprzedzona 33 pokazami przedpremierowymi, odbyła się 24 kwietnia 2016 roku. W głównej roli – choć nie w premierowej obsadzie – występowała m.in. Sara Bareilles.

Opowieść o zwykłej kelnerce z amerykańskiej prowincji, która długo biernie czeka na odmianę losu, ale w końcu bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna walkę o lepsze życie dla siebie – i nie tylko dla siebie – cieszyła się wielkim powodzeniem. Jessica Dershowitz w „Entertainment Weekly” napisała: „Bareilles stworzyła optymistyczną, melodyjną muzykę, rezonującą popowymi dźwiękami, z których jest znana.” Z kolei w recenzji dla NBC New York Robert Kahn zauważył, że ten musical „fantastycznie pokazuje odcienie szarości w stosunkach międzyludzkich”. A David Cote w „Time Out” nie mógł się powstrzymać przed kulinarną metaforą: stwierdził, że tytuł jest „świeży i przepyszny, ma doskonałą proporcję słodyczy do tarty”.

Musical „Waitress” zszedł z Broadwayu dopiero 5 stycznia 2020 roku, po 1 544 przedstawieniach. Wcześniej, bo 6 marca 2019 odbyła się premiera na londyńskim West Endzie. Tam ostatnie przedstawienie zagrano 14 marca 2020. Następnego dnia wszystkie teatry w Anglii (i w innych krajach) zostały zamknięte z powodu pandemii COVID-19. Niestety, producenci zapowiedzieli, że spektakl nie wróci już do londyńskiego Adelphi Theatre.