Tarabany: co oznacza to słowo w hymnie Polski?

i

Autor: DARIUSZ DUTKIEWICZ Tarabany: co oznacza to słowo w hymnie Polski?

Tarabany: co oznacza to słowo w hymnie Polski?

2021-11-08 11:30

Biją w tarabany - taki tekst możemy znaleźć w Polskim hymnie. Mazurek Dąbrowskiego skrywa bardzo wiele ciekawych słów, ale to właśnie hasło tarabany jest ostatnio coraz popularniejsze. O co chodzi? Co to są tarabany?

Tarabany: co oznacza to słowo w hymnie Polski? Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź wszyscy, którzy znają hymn Polski na pamięć. Nic więc dziwnego, ponieważ według ostatnich badań 80% mieszkańców naszego kraju zna dobrze hymn, ale 20% kojarzy tylko pierwszą zwrotkę. Jednak większość z nas zastanawia się, co to są tarabany w tekście Mazurka Dąbrowskiego. Postanowiliśmy z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości przybliżyć Wam informację o co chodzi z tarabanami i dlaczego śpiewamy biją w tarabany,

SuperNova LIVE: Ania Wyszkoni w przepięknym koncercie!

Tarabany: co oznacza to słowo w hymnie Polski?

Słuchaj jeno, pono nasi, biją w tarabany, takie słowa padają w czwartej zwrotce Mazura Dąbrowskiego. Coraz więcej wyszukiwań w sieci dotyczy właśnie słowa tarabany. Co ono oznacza?

PIOSENKA O POLSCE - ZGŁOŚ SIĘ DO ZABAWY!

Otóż okazuje się, że taraban, bądź tułumbas to duży, podłużny bęben kapeli janczarskich, który był używany również w danym wojsku polskim. Tarabanów używano do nadawania taktu oraz w bitwach do przekazywania rozkazów. Takie zastosowanie miało między innymi miejsce w bitwie pod Carrhae.