szok

Od dziecka mówił tylko gwarą i po niemiecku. Piotr Polk to dzisiaj jeden z najlepszych, polskich aktorów.

2024-03-19 13:02

Piotr Polk niezbyt chętnie opowiada o swoim życiu prywatnym. Tym razem było jednak inaczej. Aktor opowiedział o swoim rodzinnym domu i zdradził, że języka polskiego nauczył się dopiero… na studiach. Dziś jest jednym z ulubionych, polskich aktorów.

Piotr Polk zyskał największa popularność jako serialowy inspektor Orest Możejko w serialu „Ojciec Mateusz”. Aktor zdradził, że wcale nie umiał języka polskiego od małego, mimo tego, że urodził się przecież w Polsce. Języka polskiego nauczył się dopiero na studiach, a dokładniej przed egzaminami do szkoły aktorskiej.

"Ojciec Mateusz" jest znany i lubiany nie tylko w Sandomierzu. Jak dużo wiesz o serialu oraz aktorach?

Piotr Polk nauczył się języka polskiego dopiero na studiach

Piotr Polk urodził się 22 stycznia w 1962 roku w Kaletach. Wychowywał się na Górnym Śląsku, a w jego domu rodzinnym mówiło się jedynie gwarą lub w języku niemieckim. Polk ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie akordeonu. W jednym z wywiadów przyznał, że nie posługiwał się językiem polskim aż do czasu studiów. „W szkole miałem dwa języki obce: rosyjski i... polski. W domu zazwyczaj mówiło się gwarą i po niemiecku. W kinie uczyłem się nie tylko angielskiego, ale i poprawnej polszczyzny. Teraz, gdy przypominam sobie siebie z tamtych latach, to podziwiam tego chłopaka. Za jego odwagę i pracowitość” - mówił dla „Interii”. „Nauczyłem się mówić po polsku, chciałem zniwelować do maksimum akcent, ale nie po to, by się pozbyć śląskości, tylko dlatego, że język jest podstawowym narzędziem pracy aktora. Mogę zagrać Ślązaka, w śląskim filmie, teatrze, ale też mogę mówić piękną poezję w języku polskim” - powiedział w rozmowie ze „Śląskie Nasze Miasto” w 2011 roku. Polk nie ukrywa, że jest dumny ze swojego pochodzenia.

Quiz. Dopasuj aktora do bohatera serialu "Ojciec Mateusz". Kogo gra Artur Żmijewski?

Piotr Polk to jeden z najpopularniejszych aktorów w kraju. W 1986 ukończył PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Zagrał w produkcjach, takich jak: „Cudowne dziecko”, „Mefisto walc”, „Sztuka kochania”, „Napoleon”, „Panny i wdowy”, „Kuchnia polska”, „Matki, żony i kochanki”, „Miodowe lata”, „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, „Samo życie”, „Na dobre i na złe”, „Zaginiona” czy „Lekarze”. Aktor był trzykrotnie żonaty. Do 1993 roku związany był z Hanną Polk, do 2011 z Magdaleną Wołłejko, a od 2015 jest partnerem Joanny Gajewskiej.

Nie żyje gwiazda seriali "Niania", "Ojciec Mateusz", "M jak miłość" i wielu innych