Emerytury polskich gwiazd. Na jakie kwoty mogą liczyć?

i

Autor: AKPA

GWIAZDY

Emerytury polskich gwiazd. Na jakie kwoty mogą liczyć?

2023-07-05 11:27

Świadczenia emerytalne artystów to temat, który nie schodzi ze świecznika. Mogłoby się wydawać, że gwiazdy z wieloletnim doświadczeniem, ogromnymi sukcesami i wielkim dorobkiem kulturowym nie powinny narzekać na niskie emerytury. Rzeczywistość jednak bywa brutalna. Rekordzista dostaje jedynie 7 złotych!

Emerytury artystów od zawsze budzą ogromne zainteresowanie wśród fanów. W sieci nieustannie pojawiają się informacje dotyczące głodowych świadczeń i niesamowicie niskich przelewów, które wpływają na konta gwiazd. Niektórzy artyści dostają od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Niektórzy wciąż pracują, choć dawno są już w wieku emerytalnym. Emerytury gwiazd to temat, który wraca jak bumerang. Szczególnie, że artyści otwarcie skarżą się na ich wysokość. Choć przez wiele lat zarabiali kwoty, o których wielu Polaków może tylko pomarzyć, to teraz muszą mierzyć się z trudną rzeczywistością. Znaczna większość seniorów w polskim show-biznesie przyznaje, że gdyby nie dorabiali do świadczenia, czekałby ich marny los. Niestety, brak stałego zatrudnienia, umowy o dzieło i kontrakty mają swoją ciemną stronę.

Kultowe piosenki z bajek | Dokończ Piosenkę #9

Polskie gwiazdy - jakie mają emerytur?

Emerytury polskich gwiazd zależą od wysokości składek ZUS, jakie opłacali. W przypadku większości osób mieszkających w Polsce składkę ZUS płaci pracodawca. Oznacza to, że to co ląduje na ich kontach jest pensją po odprowadzeniu wszystkich podatków. Dlaczego więc świadczenia artystów są czasami bardzo niskie? Powodem tego, że po wieloletniej pracy na ich konto wpływają małe sumy, bardzo często są umowy o dzieło i nieopłacanie podstawowych składek do ZUS-u przez znaczną część swojego życia.

  • Maryla Rodowicz

Emerytura gwiazdy zdecydowanie nie należy do najwyższych. Artystka zdradziła, że co miesiąc, na jej konto, wpływa suma w wysokości 1400 złotych. Podkreśliła również, że kiedyś nikt nie myślał o odprowadzaniu składek.

  • Marek Piekarczyk

Wokalista TSA zdecydowanie należy do grona gwiazd, które nie mogą pochwalić się swoimi miesięcznymi przelewami za lata pracy na scenie. Za jego emeryturę trudno przeżyć choćby jeden dzień. ZUS wyliczył jego miesięczne świadczenie emerytalne na 7 złotych i kilkadziesiąt groszy.

Dziennikarka zdecydowanie należy do grona polskich artystów, którzy mogą śmiało pochwalić się wysokością swojego świadczenia. W porównaniu z niektórymi kolegami z branży jej emerytura jest naprawdę wysoka! Co miesiąc, na konto Dowbor, wpływają 4 tysiące złotych.

  • Maria Winiarska

Aktorka podkreśliła, że pomimo tego, że przez 50 lat ciężko pracowała na scenie i planach filmowych oraz odprowadzała składki ZUS, to nie może pochwalić się wysokim świadczeniem. Jej emerytura wynosi zaledwie 1000 złotych.

  • Teresa Lipowska

Gwiazda przyznała, że cieszy się z tego, że jest nadal aktorką pracującą, ponieważ gdyby miała wyżyć z emerytury, miałaby w życiu naprawdę ciężko. Zdradziła, że przyznano jej 2200 złotych.

Gwiazda, po 60 latach kariery otrzymuje 1300 złotych emerytury. Tyszkiewicz przyznała jednak, że pogodziła się z tym, że obecnie musi przechodzić nieco cięższy okres.

  • Karol Strasburger

Aktor zdradził, że niemal przez całe swoje życie odprowadzał składki, jednak cieszy się z tego, że był na tyle zmobilizowany, by odkładać również pieniądze we własnym zakresie. Niestety, nie zdradził on wysokości swoich świadczeń.

  • Alicja Majewska

Gdyby nie to, że artystka nadal występuje na scenie i bierze udział w różnego rodzaju projektach, to trudno byłoby jej się utrzymać z emerytury. Jej świadczenie wynosi około 100 złotych.

Źródło: Emerytury polskich gwiazd. Na jakie kwoty mogą liczyć?