Blisko 200 rolników strajkowało w Środzie Wielkopolskiej [ZDJĘCIA]

2022-02-09 17:35

​Blisko 200 rolników przejechało krajową jedenastką do Środy Wielkopolskiej, gdzie na miejscowym targu rozdawano jabłka, cebulę czy pietruszkę. Rolnicy zwracali uwagę na ceny owoców i warzyw w skupie oraz w markecie. Na przykład za jabłka w sklepie zapłacimy 3,50 z czego tylko 50 groszy trafia do rolnika.

Traktory opanowały dziś drogi w całej Wielkopolsce! Trwa protest Agrounii. Rolnicy nie zgadzają się z polityką państwa, która ich zdaniem stwarza dogodne warunki do działania dyskontów i sklepów sieciowych. To powoduje ogromne marże i niewielkie zyski rolników. Za kilogram trzody chlewnej rolnicy otrzymują dziś ok. 4 złotych.

W sklepie ten sam kawałek mięsa kosztuje 30-40 złotych. A tak naprawdę nie ten sam kawałek mięsa, bo w sklepie to mięso jest napompowane jeszcze w około 30% wodą.

Powiedział nam Tomasz Kubera z wielkopolskiej Agrounii i dodaje, że rolnicy ponoszą też straty przez coraz wyższe ceny nawozów.

Które są spowodowane wysoką ceną gazu i nawozy są droższe o 300-400% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W Środzie Wielkopolskiej rolnicy rozdawali dziś mieszkańcom żywność z cenówkami, na których widać ile na przykład za kilogram jabłek dostaje rolnik, a jaka jest ich cena w sklepie. Różnica jest siedmiokrotna na korzyść dużych marketów.

Rolniczy protest w Lesznie przeciwko drożyźnie
Źródło: Blisko 200 rolników strajkowało w Środzie Wielkopolskiej [ZDJĘCIA]