Bechstein

i

Autor: Emilia Czerniejewska

100-letni Bechstein z ILO w Koninie w pełni formy

2024-03-21 15:47

Historia fortepianu C. Bechstein w I LO w Koninie nie jest do końca jasna. Do szkoły najpewniej trafił po wojnie jako mienie zagrabione, lecz nie wiadomo czy przez Niemców, czy przez żołnierzy radzieckich. Pewne jest, że w 1950 r. w Synagodze stały dwa fortepiany, a jeden z opisu mógł pasować do tego znajdującego się w murach szkoły. Teraz dostał drugie życie.

100-letni Bechstein, który stoi w konińskim Pierwszym Liceum Ogólnokształcącym, brzmi jak nowy. Po kilkumiesięcznej renowacji, fortepian dostał drugie życie. Teraz zachwyca swoim brzmieniem.

Pomimo tego, że on ma sto lat i ta technika, wykonywania tych instrumentów, trochę się zmieniła od tego czasu, to mimo wszystko, on brzmi świetnie. Idealnie nadaje się do tego, żeby wykonywać na nim koncerty, żeby tutaj, w tej auli I LO, która zawsze była miejscem, no bardzo związanym ze sztuką i muzyką, no cieszę się, że w końcu może brzmieć.

Powiedział nam Alan Woźniak, ze Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I LO w Koninie i dodał, że naprawa tego sprzętu, to inwestycja zarówno w historię, jak i przyszłość tej szkoły. Uczniowie chętnie grają na instrumencie.

Kocham instrumenty, szczególnie z historią, więc kiedy mogłam zagrać, na tak wspaniałym instrumencie, to było wspaniałe. Dźwięk jest super uwypuklony, delikatny, ale też można w niego rąbnąć, tak za przeproszeniem i bardzo wszystko pięknie wychodzi.

Powiedziała nam Zofia Pawlik, uczennica Szkoły Podstawowej w Szczepidle.Jedno jest pewne, 100-letni Bechstein nie będzie stał bezczynnie. Już teraz dyrekcja szkoły, myśli o zorganizowaniu koncertu, na którym główną rolę, odegra fortepian.