Sprzątanie szafy

i

Autor: Pexels

MODA

Wiosenne porządki zacznij od szafy! Dzięki tym poradom wreszcie zapanuje w niej ład

2024-03-20 16:39

Porządek w garderobie to porządek w życiu. Wcale nie przesadzamy. Ład w szafie pozwala zaoszczędzić wiele czasu na kompletowanie stroju i sprawia, że z większą świadomością budujesz swój indywidualny styl. Wiosna to świetny moment, by zrobić wielki przegląd odzieży i podjąć kilka radykalnych decyzji, dzięki którym uwolnisz się od niechcianych i nienoszonych ubrań.

Dobrze przemyślana szafa kapsułowa to marzenie każdej stylowej kobiety, która chce wyglądać świetnie bez konieczności poświęcana na to wiele godzin. Jeżeli nie jesteś jeszcze gotowa na to, by ograniczyć zawartość szafy do kilku elementów, nie szkodzi. Sekretem świetnego wyglądu jest nie ilość ubrań, ale znajomość tego, co znajduje się w naszej szafie oraz umiejętność sprawnego łączenia poszczególnych elementów. Pozbądź się niechcianych rzeczy, schowaj na najwyższych półkach odzież zimową i zrób miejsce modnym, wiosennym ubraniom. Podpowiadamy, jak sprzątać szafę skutecznie.

Przygotuj miejsce na wiosenną garderobę

Zanim zdecydujesz, które ubrania z tobą zostaną, a z którymi czas się rozstać, zacznij od najprostszej i najbardziej prozaicznej czynności, czyli mycia szafy. Opróżnij ją ze wszystkich elementów odzieży, a następnie dokładnie umyj na mokro i przetrzyj na sucho.

Zrób przegląd swoich rzeczy

Pora na najtrudniejszy krok, czyli selekcję. To zadanie najlepiej wykonać, gdy jesteś wypoczęta i masz dużo czasu – w przeciwnym razie będziesz chciała uporać się z pracą jak najszybciej, przez co do szafy ponownie trafi wszystko, co z niej wcześniej wyleciało.

Bądź ze sobą szczera – jeżeli coś jest za małe, niemodne, nie pasuje już do twojego stylu albo najlepsze lata ma już dawno za sobą, nie wkładaj tej rzeczy do szafy. Zniszczona powinna trafić do śmieci, a jeżeli nadaje się jeszcze do noszenia, możesz przekazać ją fundacji lub sprzedać online.

Odzież, która przeszła selekcję pozytywnie, przejrzyj raz jeszcze – tym razem pod kątem ewentualnych uszkodzeń, odprutych guzików, zmechaceń czy poprawek krawieckich. Niewielkie uszkodzenia możesz naprawić sama. Pozostałe zanieś do zaufanej krawcowej.

Układaj odzież sezonowo

Zacznij od spakowania grubych, zimowych ubrań i włożenia je na najwyższe półki w szafie. W głównej komorze oraz na łatwo dostępnych półkach umieść ubrania wiosenne, które na pewno będziesz nosić w tym sezonie. Żeby orientacja w garderobie była jeszcze lepsza, stwórz własny klucz, jakim będziesz kierować się podczas układania rzeczy. Mogą to być kolory, długości ubrań albo kategorie. Ważne jest też to, jak je układasz i rozwieszasz w szafie. Każda rzecz powinna być dobrze widoczna – dzięki temu o niczym nie zapomnisz i będziesz korzystać ze wszystkich zasobów swojej garderoby.

Uzupełnij braki

Szafa posprzątana, zbędne ubrania usunięte. Teraz wyraźnie widać, czy z pozostałych rzeczy stworzysz ulubione stylizacje i czego brakuje, byś czuła się i wyglądała świetnie. Zanim jednak udasz się na zakupy, pomyśl, czy na pewno potrzebujesz nowych rzeczy i czy nowe, wymarzone ubrania będą pasowały do reszty strojów. Zwracaj uwagę na ich materiały, jakość szwów i estetykę - dzięki temu posłużą ci dłużej. Wszystko posprzątane i gotowe do założenia? Jeżeli tak, możesz świętować nowy sezon w najlepszym stylu.