Wosk

i

Autor: pixabay.com/Arcaion

Tego dnia nie obcinaj włosów! Możesz stracić szansę na szczęśliwy związek

2023-11-28 10:22

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najchętniej obchodzonych świąt w Polsce - Andrzejki. To właśnie wtedy w otoczeniu rodziny i znajomych organizujemy lanie wosku, wróżenie ze skórki jabłka, wyścig butów, wyłaniający osobę, która pierwsza stanie na ślubnym kobiercu oraz po prostu dobrze się bawimy. Oczywiście nie brakuje również przesądów, związanych z Andrzejkami. Poznajcie najpopularniejsze z nich.

Andrzejki to święto, które w Polsce obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Pierwsze pisemne wzmianki o wieczorze wróżb pochodzą z XVI wieku, jest to więc święto z niezwykle długą tradycją. Dziś Andrzejki są świetną okazją na wspólne imprezowanie z najbliższymi, lanie wosku, wróżenie oraz przede wszystkim to ostatnia szansa na huczną zabawę przed rozpoczęciem Adwentu. Jakie są najpopularniejsze przesądy związane z tym świętem? Sprawdźcie.  

Zapraszały gęś do domu i lały wosk przez dziurkę od klucza. Tak wyglądały Andrzejki wiele lat temu

Andrzejki 2023 - przesądy

Istnieje wiele przesądów andrzejkowych, ale dziś nie są już tak popularne. Kiedyś uważano, że kobieta powinna pościć przez cały dzień oraz modlić się do św. Andrzeja, aby we śnie ukazał się jej przyszły mąż. Wierzono również, że jeśli gałązka wiśni lub czereśni, która została ucięta przez pannę w dniu św. Andrzeja, zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia, kobieta ta szybko wyjdzie za mąż. Przesądy głoszą również, że w Andrzejki kobiety nie powinny obcinać włosów, ponieważ to odbiera im szansę na szczęśliwy związek. Kiedyś wierzono również, że w tym dniu nie powinno brać się ślubu, ponieważ małżeństwo nie będzie szczęśliwe. Dziś Andrzejki świętujemy poprzez lanie wosku przez dziurkę od klucza, wbijanie szpilek w kartonowe serce z imionami chłopców oraz poprzez losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. 

Horoskop na grudzień 2023. Te znaki zodiaku poczują przypływ gotówki

Źródło: Tego dnia nie obcinaj włosów! Możesz stracić szansę na szczęśliwy związek