MODA

Te kobiety wyznaczały modowe trendy. Ich styl nadal inspiruje

Ikony dawnego Hollywood i francuskie trendsetterki od zawsze zachwycały wysublimowanym stylem i prawdziwą klasą. I choć dziś na topie są współczesne gwiazdy, to wciąż mamy w pamięci kreacje dawnych ikon mody, a ich styl nadal budzi zachwyt i sprawia, że chcemy je naśladować. Z tych kobiet z pewnością warto brać przykład, bo zapisały się w historii jako wielkie damy i gwiazdy wielkiego formatu.

Kasia Tusk kiedyś i dziś. Ikona stylu rozpoczynała od Tańca z gwiazdami!

Audrey Hepburn

Trudno nie kojarzyć jej nazwiska oraz słynnej kreacji w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego". Choć styl i klasę Audrey Hepburn podziwiano już wcześniej, to właśnie rola Holly Golightly sprawiła, że okrzyknięto ją ikoną mody. W filmie aktorka nosiła małą czarną, elegancki kok i wielkie okulary - muchy. Kobiety na całym świecie zaczęły naśladować ten look. Trzeba przyznać, że słynna stylizacja nie zestarzała się ani trochę. Hepburn zadała też szyku w filmie "Zabawna buzia", gdzie wcieliła się w rolę modelki, a także w "Sabrinie" i "Rzymskich wakacjach", gdzie również zachwycała pięknymi, eleganckimi strojami. Jej styl podziwiano także poza kinowym ekranem. Sam Yves Saint Laurent okrzyknął Audrey swoją muzą i przez wiele lat projektował stroje specjalnie dla niej.

Coco Chanel

Projektowała w ubiegłym wieku, w epoce, którą od współczesnych czasów - zarówno pod względem mody, jak i obyczajów - różniło niemal wszystko. Mimo upływu lat, twórczość Coco Chanel uważa się za ponadczasową, a fasony, które stworzyła, wciąż królują na wybiegach i w szafach prawdziwych elegantek. Chanel przyczyniła się do wielkiej rewolucji w świecie mody - a niektórzy nawet twierdzą, że sama ją wywołała. To ona wyzwoliła kobiety z gorsetów, szerokich sukien z obcisłą górą, a także archaicznych fryzur. Chanel wprowadziła nowy wzorzec kobiecego piękna, który w równej mierze zachwycał, co bulwersował. Szczupła chłopczyca z krótkimi włosami, w prostych strojach inspirowanych modą męską - to tak według projektantki wyglądała nowoczesna kobieta. Nie da się zaprzeczyć, że Coco była jego pierwowzorem.

Zawdzięczamy jej nieśmiertelną małą czarną, tweedowy żakiet, zgrabną torebkę na łańcuszku i garnitury. Niekwestionowanym dowodem na to, że Chanel była wizjonerką jest fakt, że każdą z tych rzeczy mamy dziś w swoich szafach.

Twiggy

Twiggy to jedna z najsłynniejszych modelek, której szczyt kariery przypadł na lata 60. i 70. Trzeba przyznać, że w niczym nie przypominała ówczesnych seksbomb, które stawiano jako idealny wzorzec kobiecej urody. Pseudonim modelka zawdzięczała swojej drobnej, filigranowej figurze, która faktycznie upodabniała ją do cienkiej gałązki. Krótkie włosy, wielkie oczy z długimi czarnymi rzęsami, dziecięca buzia - oto jej cechy charakterystyczne, dzięki którym zdobyła światową sławę i była rozchwytywana przez wszystkie domy mody. Twiggy wypromowała krótkie, trapezowe sukienki i proste fasony bez zaznaczonej talii. Mimo upływu lat, jej zdjęcia nadal zachwycają i inspirują.

Grace Kelly

Modelka, tancerka, aktorka, a wreszcie księżna Monako. Grace Kelly miała różne oblicza, a każde z nich wzbudzało ogromny zachwyt. Na podziw zasługiwała nie tylko jej klasyczna, szlachetna uroda, ale także doskonały styl, wrodzona klasa i wdzięk. Była wręcz stworzona do kobiecych, eleganckich sukni - nosiła je wielokrotnie przed kamerą, a także później, gdy zamieszkała na królewskim dworze. Do historii przeszły także jej eleganckie stylizacje z filmów Alfreda Hitchcocka, które tylko umocniły jej status kinowej gwiazdy i modowej ikony.

Brigitte Bardot

Gdyby nie jej zjawiskowa uroda, o Brigitte Bardot można by powiedzieć "dziewczyna z sąsiedztwa". Jej cechą charakterystyczną był naturalny, nonszalancki styl: rozpuszczone, rozwiane blond włosy, zwiewne sukienki, krótkie spódniczki, urocze słomkowe kapelusze i buty na płaskim obcasie - najczęściej sandałki i baleriny. Styl Bardot jest aktualny do dziś - nie tylko wśród jej rodaczek znad Sekwany, ale wśród kobiet na całym świecie.