Mars

i

Autor: Materiały prasowe

Mars Wrigley

Styczeń nie zniechęca Polaków – mamy inne powody do mikrostresów

2024-01-18 16:11

Poświąteczny stres, ponura pogoda czy rosnąca presja finansowa – podobno wszystko to kumuluje się w tzw. „Blue Monday” – najsmutniejszy dzień roku. Badania pokazują jednak, że zaledwie u 8% Polaków wzmaga on występowanie mikrostresów. Zdecydowanie bardziej stresuje nas pęd przedświątecznego okresu, kłótnie z rodziną, czy odkładanie zadań na później.

Mikrostresy to drobne, stresujące momenty, które występują regularnie. W danej chwili zazwyczaj nie znaczą dla nas wiele, jednak, jeśli nie zostaną rozwiązane – mogą narastać i powodować długoterminowe problemy z dobrym samopoczuciem. Szczególnie sprzyja temu pora zimowa. Z ankiety przeprowadzonej przez Mars Wrigley wynika, że 31% respondentów w Polsce przyznaje, że w styczniu odczuwa niski poziom energii, a prawie 20% deklaruje większą potrzebę czasu dla siebie.

„Blue Monday” oraz styczeń nieco bardziej wpływają na samopoczucie Hiszpanów oraz Kazachstańczyków. Już 15% z nich deklaruje w tym okresie większe narażenie na mikrostresy. W Polsce z Blue Monday taki stan kojarzy zaledwie 8% respondentów.

Najczęstszą przyczyną odczuwania przez Polaków mikrostresów są kłótnie z rodziną oraz znajomymi. Stresują one aż 37% ankietowanych. Nieco mniej, bo 29 %, stwierdziło, że najbardziej stresujące jest dla nich odkładanie obowiązków oraz zadań na później. Chociaż niemal 32% osób zgłasza, że ma do czynienia z mikrostresem aż 2-3 razy dziennie, zauważono również, że Polacy opracowali sposoby, które pomagają sobie z nim radzić. 32% z nich deklaruje, że wychodzi na spacer na świeżym powietrzu, a prawie 20% decyduje się na żucie gumy.

- Nasze życie składa się z wielu małych zdarzeń, których doświadczamy każdego dnia. Codziennie odczuwamy również tak zwany mikrostres, który w niewielkich dawkach nie jest niebezpieczny, ale powtarzany codziennie, może stać się przyczyną większych trudności i w istotny sposób wpłynąć na jakość życia. Dzięki samoświadomości, dbaniu o siebie zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym mamy szansę ze spokojem reagować na problemy i czuć radość i wdzięczność, kiedy dzieje się dobrze – mówi Magda Chorzewska, psycholożka.

Aby wesprzeć konsumentów w okresie natężenia mikrostresów marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską – terapeutką poznawczo-behawioralną, trenerką umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielką rozpoznawalnego profilu Instaporadnia, przygotowała fachowe wskazówki, jak oraz za pomocą jakich narzędzi radzić sobie z mikrostresami poprzez znajdowanie czasu dla siebie i swoich potrzeb.

1.Pogłębiaj samoświadomość.

Dzięki niej o wiele łatwiej będziesz rozpoznawał swoje emocje, a także ich źródła. Dzięki temu będziesz mieć wpływ na świadome interpretowanie sytuacji i lepsze radzenie sobie z emocjami. Przynajmniej kilka razy dziennie zadaj sobie pytanie co czujesz, jak się czujesz, gdzie w ciele masz napięcie, a gdzie jesteś rozluźniony/a. Dzięki temu zobaczysz w jakich sytuacjach czujesz spokój, a kiedy jest to niepokój i napięcie.

2. Znajdź chwilę dla siebie. 

Stosuj techniki, pomagające poczuć ci, że jesteś tu i teraz. Rozluźnij się przez robienie tego, co kochasz oraz co sprawia Ci frajdę. Słuchaj podcastów, idź na spacer, żuj gumę – daj sobie chwilkę, robiąc coś tylko dla siebie.

3. Rozluźnij się metodą oddychania po kwadracie

Znajdź chwilę dla siebie i oddaj się krótkiej relaksacji. Znajdź spokojne i wygodne miejsce, następnie zamknij oczy i wyobraź sobie kwadrat. Weź głęboki wdech przez nos i wyobraź sobie jak śledzisz jeden bok kwadratu, następnie zatrzymaj oddech na kilka sekund i wyobraź sobie jak śledzisz drugi bok kwadratu. Kolejnym krokiem będzie wydychanie powietrza z płuc, powoli i spokojnie. W tym czasie również śledź kolejny, trzeci już bok kwadratu. Ostatnim etapem jest ponowne wstrzymanie powietrza i śledzenie czwartego już boku kwadratu.

4. Buduj dobre relacje i dbaj konstruktywną komunikację.

Dzięki temu zmniejszysz ilość codziennych mikrostresorów, a nawet bardziej zadbasz o siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż możliwość wygadania się bliskiej osobie, która chce dla Ciebie dobrze. Utrzymuj kontakt z przyjaciółmi, dzwoń do nich, spotykaj się z nimi i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w ich życiu.

5. Dbaj o aktywność, która jest świetnym sposobem na radzenie sobie z mikrostresem.

Według badań jednym z lepszych metod radzenia sobie ze stresem jest posiadanie hobby, ćwiczenia i optymistyczne nastawienie. Zaangażuj się w aerobowe formy ruchu, tj. spacery, bieganie, pływanie czy nordic walking. Warto pamiętać także o hobby czy pasji.

Materiał prasowy