ZDROWIE

Mieszkanie przyjazne alergikom. Wykorzystaj nasze rady i oddychaj swobodnie

2024-04-12 15:03

Alergia to przykra i bardzo uciążliwa dolegliwość. W zależności od tego, co nas uczula, jej objawy mogą pojawiać się sezonowo albo towarzyszyć nam przez cały rok. Poza odpowiednio dobranymi lekami bardzo ważne jest też otoczenie, w którym przebywa osoba z alergią. Eliminacja alergenów i potencjalnych czynników drażniących, a także troska o czystą i zadbaną przestrzeń z pewnością poprawi samopoczucie każdego alergika. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jak przetrwać wiosnę z małym alergikiem?

Ogranicz liczbę mebli i sprzętów

Zagracone mieszkanie to siedlisko kurzu i roztoczy - czynników, które uczulają zdecydowaną większość osób cierpiących na alergię. Mniejsza ilość mebli, sprzętów i przedmiotów, to łatwiejsza przestrzeń do regularnego sprzątania. Nie oznacza to, że mając alergię musisz żyć w ascetycznych wnętrzach, jednak faktem jest, że minimalistyczne mieszkania łatwiej trzymać w czystości. Ogranicz też ilość przedmiotów na półkach. Książki, ramki na zdjęcia czy pamiątki to doskonałe siedlisko kurzu. Jeżeli chcesz czuć się w takim wnętrzu dobrze, musisz liczyć się z koniecznością częstego odkurzania każdego z pojedynczych elementów.

Postaw na naturalne materiały i tekstylia

Mieszkanie alergika nie musi być pozbawione stylu i smaku, jednak należy zwracać uwagę, z jakich materiałów wykonane są meble, sprzęty i dodatki, które wprowadzamy do naszego wnętrza. Dlaczego to takie ważne? Pomieszczenia wypełnione naturalnymi elementami są zdrowsze i sprawiają, że oddycha nam się lepiej. Dobrym wyborem będą meble z naturalnego drewna, lniane zasłony, wełniany koc i bawełniane tekstylia. Naturalne materiały przepuszczają powietrze i stwarzają przyjazny klimat, który sprawia, że oddycha ci się lepiej.

Pokochaj zieleń

Rośliny to naturalny filtr w pomieszczeniach, dlatego przy alergiach i chorobach układu oddechowego warto się nimi otaczać jak najczęściej. Zaproś zieleń do swojego mieszkania, a gwarantujemy, że poczujesz różnicę. Rośliny pochłaniają substancje toksyczne z otoczenia i wprowadzają we wnętrzu przyjazny mikroklimat. Żeby ich obecność służyła nam, a nie szkodziła, pamiętaj o regularnym odkurzaniu swoich roślinek. Częste przecieranie liści lub zafundowanie im porządnego prysznica to gwarancja, że nie staną się skupiskiem drażniących alergenów.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza

Suche powietrze może dodatkowo nasilać przykre objawy alergii. Jeżeli cierpisz na tę dolegliwość lub masz w domu alergika, warto zainwestować w urządzenie do nawilżania i oczyszczania powietrza. Nawilżacz pomoże utrzymać w domu odpowiedni stopień wilgoci, a sprzęt dodatkowo wykorzystujący ultradźwięki dodatkowo zwalczy drobnoustroje i roztocza w powietrzu.

Źródło: Mieszkanie przyjazne alergikom. Wykorzystaj nasze rady i oddychaj swobodnie