krem spf

i

Autor: pexels.com

ochrona skóry

Kiedy stosować kremy z filtrem? Większość kobiet popełnia ten błąd!

2024-01-18 13:09

Kremy z filtrem SPF chronią naszą skórę przed działaniem promieni UV oraz opóźniają procesy starzenia. Wiele kobiet używa takich kremów tylko latem, ale okazuje się, że to ogromny błąd. Kiedy warto zabezpieczać się przed szkodliwym działaniem słońca i dlaczego?

Spis treści

  1. Kremy z filtrem - kiedy stosować?
  2. Kremy z filtrem - jaki wybrać i jak aplikować
  3. Kremy z filtrem - ciekawostki

Większość kobiet dba o zabezpieczenie swojej skóry przed promieniami słonecznymi, a wynika to z podniesionej świadomości społecznej, o rozwoju takich chorób jak czerniak skóry lub mniej dokuczliwe zjawiska wizualne jak zmarszczki. Niestety, większość kobiet dba o to tylko latem, a to bardzo duży błąd. Co zrobić, by zachować młody wygląd skóry i uchronić się od niebezpiecznych promieni UV?

#SPFtomusthave. Twoja skóra gotowa na lata

Kremy z filtrem - kiedy stosować?

Kremy z filtrem SPF zabezpieczają skórę od promieni UV oraz przyczyniają się do opóźnienia procesów starczych. Wbrew teorii, że „największe” słońce jest tylko latem, kosmetyki z filtrem powinno stosować się przez cały rok. Dlaczego? Dermatolodzy uważają, że ochrona skóry przed promieniami słonecznymi jest konieczna niezależnie od pory roku. Wszystko z powodu rodzaju promieniowania. Promieniowanie UVB - najczęściej powoduje poparzenia słoneczne i opaleniznę, a promieniowanie UVA - przyspiesza starzenie skóry, wysusza ją i sprawia, że jest mniej elastyczna. Promieniowania występują cały rok, niezależnie czy to lato, wiosna, jesień lub zima.

Naukowcy SUM przebadali kremy z filtrem. Wyniki są naprawdę zaskakujące

Uważa się, że regularne stosowanie kremów z filtrem SPF zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory skóry oraz powstawanie zmarszczek. Warto pamiętać, że promienie słoneczne nie docierają do nas tylko wtedy, kiedy leżymy przysłowiowym „plackiem” na plaży, ale również w zimie, gdzie niskie temperatury jeszcze bardziej przyczyniają się do wysuszenia skóry.

Kremy z filtrem - jaki wybrać i jak aplikować

Kremy z filtrem SPF mają naprawdę szeroki wachlarz, jeżeli chodzi o ich wybór. Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji. W drogeriach występują kremy o lekkiej konsystencji, cięższej, żelowej, czy nawet w sprayu. Warto jednak pamiętać, by nakładać je na umytą i osuszoną skórę. Krem z filtrem będzie również idealny jako baza pod makijaż, chociaż producenci fluidów i podkładów, coraz częściej dodają do swoich kosmetyków filtry SPF - to takiej ochrony, nigdy za wiele. Wyróżnia się kilka typów kremów pod względem ich jakości i stopnia ochrony:

  • SPF 2-6 - słaby 
  • SPF 8-12 - średni 
  • SPF 15-25 - wysoki 
  • SPF 30-50 - bardzo wysoki 
  • SPF >50 - ultrawysoki

Kosmetyki o najwyższej zawartości czynnika ochronnego, sięgają nawet SPF 100. Takie produkty możemy znaleźć w Australii. W krajach Unii Europejskiej zostały one ograniczone do wartości 50+.

Wybierasz się na plażę? Zadbaj o skórę! Jaki krem z filtrem wybrać?

Kremy z filtrem - ciekawostki

Kremy z filtrem są stosunkowo młode. Pierwszy raz, współczynnik SPF wprowadzono w 1974 roku, a więc świętuje on w 2024 roku swoje 50-lecie. W naukowym rozumieniu, SPF to miara ułamka ilości promieni UVB, które docierają do skóry z nałożonym kosmetykiem, w założeniu, że nakładamy 2 mg kremu na centymetr kwadratowy skóry. W dużym skrócie, SPF 30 to filtr, który przepuszcza 1/30 promieni UVB. Preparaty, które miały zapobiegać oparzeniom skóry, powstawały jednocześnie na kilku kontynentach. W 1933 roku, niemiecka firma promowała swój produkt z filtrem UV na plażach Bałtyku i Morza Północnego.

Parasole ogrodowe. Schowaj się przed słońcem