Prasowanie bez żelazka

i

Autor: Unsplash

PORADY

Jak uprasować koszulę bez żelazka? Mamy na to sprawdzone sposoby

2024-03-22 13:35

Koszula to bardzo elegancki i ponadczasowy element stylizacji. Żeby jednak prezentowała się dobrze, powinna być idealnie uprasowana. Jak uporać się z zagnieceniami materiału, kiedy nie mamy pod ręką tradycyjnego żelazka, ani steamera parowego? Dzięki naszym prostym sztuczkom wyprasowanie koszuli zajmie ci kilka chwil.

Sięgnij po suszarkę do włosów

Kiedy jesteśmy w podróży, suszarka może okazać się prawdziwym zbawieniem, kiedy chcemy doprowadzić do porządku ubrania pogniecione w walizce. Powieś pomiętą koszulę na wieszaku albo rozłóż ją ja płaskiej powierzchni. Sięgnij po suszarkę i skieruj gorący strumień powietrza na te fragmenty tkaniny, które wymagają wygładzenia. Przesuwaj urządzenie wzdłuż koszuli imitując ruchy, jakie wykonujesz podczas prasowania. Pamiętaj, żeby zachować odstęp i nie dotykać końcówką suszarki do materiału. Ta metoda dobrze sprawdza się w przypadku koszul z cienkiej satyny, jedwabiu lub wiskozy.

Wykorzystaj moc pary... z czajnika

Niezawodny steamer to nie jedyne urządzenie, które emituje parę. Jeżeli w twoim pokoju hotelowym znajduje się czajnik elektryczny, wykorzystaj go do wyprasowania pogniecionych ubrań. Jak to zrobić? lej do czajnika wodę i zaczekaj, aż woda zacznie się gotować. Powieś koszulę na wieszaku i umieść go w pobliżu pary unoszącej się z urządzenia. Jeżeli wyprasowania wymagają drobne fragmenty tkaniny, możesz umieścić je bezpośrednio nad dzióbkiem naczynia. Po kilku chwilach materiał będzie idealnie gładki.

Weź prysznic

Ta metoda także działa jak steamer parowy. Powieś koszulę w pobliżu kabiny prysznicowej, a następnie wejdź do niej i oddaj się błogiemu relaksowi pod ciepłą wodą. Jej para wygładzi wszystkie zagniecenia, a dodatkowo jeszcze odświeży ubranie. Po skończonej kąpieli twoja koszula będzie gotowa do założenia.

Odkryj działanie wody z octem

W czasach, gdy na rynku furorę robią gotowe preparaty w spray'u do prasowania ubrań, warto sięgnąć po domowe sposoby naszych babć. Nie bez powodu uważały one, że ocet jest dobry na wszystko - także na uporczywe zagniecenia. Przygotuj roztwór z wody i octu w proporcjach 3:1. Przelej miksturę do butelki z dyfuzorem, a następnie spryskaj dokładnie pogniecioną tkaninę, wygładź ją rękami i pozostaw do wyschnięcia.

Mokry ręcznik

Ostatnia metoda jest dziecinnie prosta i nie wymaga wiele zachodu - możesz ją wykorzystać w każdej sytuacji. Połóż koszulę na płaskiej powierzchni, a następnie przykryj ją wilgotnym (nie ociekającym wodą!) ręcznikiem. Dokładnie dociskaj ręcznik do koszuli przez kilka chwil. Powieś ubranie na wieszaku i poczekaj, aż wyschnie.

Jak wyprasować koszulę