Biżuteria

i

Autor: Pixaby

PORADNIK

Jak dbać o biżuterię, żeby zawsze wyglądała jak nowa? Praktyczne porady

2024-04-30 16:24

Złoto, srebro, stal nierdzewna, kamienie. W szkatułce każdej współczesnej damy skrywa się wiele biżuteryjnych skarbów i ozdób z najróżniejszych tworzyw i metali. Jak je pielęgnować, żeby nie straciły koloru i zawsze zachwycały pięknym blaskiem? Podpowiadamy.

Kasia Tusk kiedyś i dziś. Ikona stylu rozpoczynała od Tańca z gwiazdami!

Nieważne, czy twoją kolekcję biżuterii tworzą dodatki ze złota i srebra, czy preferujesz stal chirurgiczną albo kamienie szlachetne i korale - ozdoby z każdego metalu i tworzywa wymagają odpowiedniej troski, żeby zawsze prezentowały się wspaniale i wyglądały tak, jak zaraz po zakupie. Niestety, dobrze wiemy, że metale lubią ciemnieć i często śniedzieją, a kamienie są narażone na pęknięcia, a korale mogą się pokruszyć lub zmatowieć. Jak do tego nie dopuścić? Podstawą jest odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja. Skorzystaj z naszych rad, a twoja biżuteria zawsze będzie wyglądała jak nowa.

Przechowuj ozdoby w bezpiecznym miejscu

Miejsce, gdzie trzymasz swoją biżuterię, ma bardzo duży wpływ na jej stan i wygląd. Nie rzucaj łańcuszków i pierścionków gdziekolwiek, nie wkładaj ich luzem do szuflady i nie zostawiaj ich w łazience. Skutkiem tych złych przyzwyczajeń jest zmiana koloru metali, splątanie i zerwanie łańcuszków oraz naszyjników, a także zniszczenie kamieni. Szkatułka z przegródkami albo specjalny organizer na biżuterię to na pewno lepszy i znacznie bezpieczniejszy pomysł. Polecamy też woreczki strunowe albo woreczki z materiału - dzięki nim oddzielisz od siebie ozdoby i zapobiegniesz zniszczeniom.

Chroń biżuterię przed wodą i substancjami chemicznymi

Pod żadnym pozorem nie kąp się w biżuterii ani nie narażaj swoich ozdób na kontakt z kosmetykami i chemią gospodarczą. Najlepszą praktyką, która zapobiegnie uszkodzeniu ozdób, jest zdejmowanie ich od razu po przyjściu do domu i chowanie pojedynczo w woreczkach, pudełkach i szkatułkach. Detergenty i produkty do pielęgnacji mogą wchodzić w reakcje z metalami szlachetnymi i odbarwić kamienie. Jeżeli nie organizujesz przyjęcia lub uroczystej imprezy, naucz się chodzić po domu bez jakichkolwiek ozdób.

Zdejmuj ozdoby przed treningiem i uprawianiem sportów

O detergentach już wspominaliśmy, ale wiele kobiet zapomina o zdejmowaniu biżuterii przed bieganiem, treningiem na siłowni lub basenem. W każdym z tych przypadków biżuteria jest absolutnie wykluczona - przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów. Dodatkowo pot, chlorowana woda oraz intensywne ruchy w trakcie ćwiczeń mogą uszkodzić twoje ulubione ozdoby. Nie ryzykuj i nie zakładaj ich na trening.

Dbaj o czystość swoich ozdób

Biżuterię należy regularnie czyścić. W tym celu możesz użyć sody, która rozjaśnia zaśniedziały metal albo sięgnąć po specjalne ściereczki, dostępne w salonach jubilerskich. Czyszczenia wymagają też korale i ozdoby z kamieni. Podczas kontaktu ze skórą ich powierzchnia brudzi się, a to może powodować zmatowienie i utratę pięknego połysku. Kamienie i korale możesz myć w wodzie - jednak nie używaj do tego detergentów. Po opłukaniu biżuterii pod letnim strumieniem, przetrzyj je ściereczką i włóż do kasetki. Dzięki takim praktykom twoja biżuteria zawsze będzie się prezentowała nienagannie.