Fakty i mity na temat kawy

i

Autor: FreePik

ZDROWIE

Fakty i mity na temat kawy

2024-04-04 11:54

Pobudza, dodaje energii, poprawia nastrój. Dla wielu z nas filiżanka kawy to nieodłączny rytuał każdego poranka. Trudno podważać wyborny smak naparu z kawowych ziaren, ale czy jest zdrowy? Zebraliśmy najpopularniejsze fakty i mity na temat kawy. Przeczytaj ten artykuł i poznaj jej prawdziwe właściwości.

FAŁSZ: kawa uzależnia

Choć wydawałoby się, że po kilku latach picia kawy sięganie po ten napój staje się czymś w rodzaju nałogu, uspokajamy - nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby jednoznacznie, że kawa uzależnia. Co więcej, naukowcy sprawdzili działanie kofeiny na mózg, a dokładniej na ten obszar, który odpowiada za uzależnienia. Okazało się, że picie kawy w żaden sposób go nie pobudza. Jak zatem wytłumaczyć potrzebę picia kawowego naparu? Kawa pobudza do działania i pozwala lepiej zacząć dzień - właśnie dlatego, znając jej właściwości, sięgamy po nią tak chętnie.

PRAWDA: kawa zwiększa koncentrację i poprawia sprawność fizyczną

To nie przypadek, że po wypiciu filiżanki kawy czujemy pobudzenie i łatwiej nam się skupić na codziennych obowiązkach. Kofeina faktycznie przegania poranną senność i pozytywnie wpływa na pracę umysłu. Jej pobudzające działanie doceniają też sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Kofeina zwiększa wytrzymałość sprawia, że mniej odczuwamy wysiłek podczas treningu.

FAŁSZ: kawa odwadnia i wypłukuje magnez z organizmu

Przeciwnicy kawy często sięgają po te argumenty, żeby podkreślić szkodliwość kawowego naparu. Na szczęście, nie mają one nic wspólnego z prawdą. Kofeina ma lekkie działanie moczopędne, jednak umiarkowane spożycie nie odwadnia organizmu ani nie narusza jego równowagi elektrolitowej. Wręcz przeciwnie - ziarna kawy to świetne źródło magnezu, w 100 ml naparu znajduje 8 mg tego pierwiastka.

PRAWDA: kawa ma działanie przeciwnowotworowe

Codzienna filiżanka kawy to nieodłączny element profilaktyki przeciwrakowej. Okazuje się bowiem, że kawowy napar jest świetnym źródłem antyoksydantów, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami z zapobiegają powstawaniu komórek nowotworowych. Naukowcy potwierdzili, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko powstawania raka wątroby o 20 proc. Ponadto, zawarte w kawie antyoksydanty spowalniają procesy starzenia, więc sięgajmy po nią dla zdrowia i urody.

FAŁSZ: kawa szkodzi sercu i podnosi ciśnienie krwi

Pobudzające działanie kofeiny nie ma wpływu na pracę serca i poziom ciśnienia. Oczywiście, z kofeiną nie powinno się przesadzać, jednak jej umiarkowane spożycie nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Wręcz przeciwnie - kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, więc sięgaj po nią bez obaw.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy