DIETA

Borówka amerykańska to samo zdrowie. Poznaj jej właściwości

2024-07-15 9:27

Dostarcza cennych witamin i minerałów, poprawia jakość widzenia, wspiera pracę mózgu, zapobiega nowotworom. To tylko kilka z licznych zalet jedzenia borówki amerykańskiej - jednego z najzdrowszych owoców. Ciesz się jej smakiem każdego dnia, a twój organizm ci za to podziękuje. Wyjaśniamy, jak borówka wpływa na zdrowie.

Beszamel- Borówka Amerykańska

Choć owoce jagodowe zazwyczaj kojarzą nam się z sezonem wiosenno - letnim, od jakiegoś czasu borówka amerykańska jest dostępna w sprzedaży przez cały rok. Ten smaczny i bardzo zdrowy owoc to prawdziwa bomba cennych składników odżywczych, a także naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Jak sama nazwa wskazuje, borówka ma amerykański rodowód, jednak obecnie hodowana jest w najróżniejszych zakątkach świata - od Japonii, przez Nową Zelandię, aż po kraje europejskie. Owoce borówki są większe, niż np. owoce jagody. Cechuje się także słodkim, bardzo soczystym miąższem. Sięgaj po nią jak najczęściej, bo to prawdziwe źródło zdrowia. Wyjaśniamy, jak jedzenie borówki wpływa na organizm.

Źródło naturalnych antyoksydantów

Borówka to bomba witamin. Znajdziemy w niej duże stężenie witaminy C, witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy E. Razem te cenne związki tworzą silną barierę ochronną przed wirusami, bakteriami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bogaty skład borówek korzystnie wpływa na układ immunologiczny i chroni organizm przez nowotworami.

Remedium na wzrok

Nie bez powodu wyciąg z borówki pojawia się w kroplach nawilżających i suplementach na wzmocnienie oczu. Ten owoc jak żaden inny produkt, dba o zdrowy wzrok i poprawia jakość widzenia. Dobroczynne działanie tego owocu zawdzięczamy witaminie A, która zapobiega chorobom oczu, a także antocyjanom - związkom o silnym działaniu wzmacniającym i regeneracyjnym.

Wsparcie dla mózgu

Choć może trudno w to uwierzyć, niepozorne borówki są bardzo cennym pokarmem dla mózgu. Codzienna porcja tych pysznych owoców wspiera układ nerwowy, poprawia pamięć i usprawnia przebieg procesów myślowych oraz poznawczych. Borówki doskonale radzą sobie z groźnym stresem oksydacyjnym, spowalniają starzenie się komórek nerwowych i chronią nas przed demencją oraz chorobą Alzheimera.

Pomoc dla serca

Borówki mają także istotny wpływ na pracę układu sercowo - naczyniowego. Ich rola w tym zakresie polega na obniżaniu ciśnienia krwi i regulacji poziomu cholesterolu. Nawet 50 g borówek dziennie może pozytywnie wpłynąć na wydolność serca i naczyń krwionośnych, zapobiegając miażdżycy i groźnym chorobom kardiologicznym.

Naturalne lekarstwo na choroby układu moczowego

Jeżeli borykasz się z częstymi przypadkami zapalenia pęcherza lub jelit, borówka amerykańska powinna być stałym elementem twojej codziennej diety. Dlaczego? Zawarte w tych owocach glikozydy fenolowe regulują pracę układu moczowego, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzakaźnie. Regularne spożywanie borówek sprawi, że zapomnisz o przykrych i bolesnych objawach.