Zielone Świątki 2022

i

Autor: pixabay.com Zielone Świątki 2022

Zielone Świątki 2022 - DATA. Kiedy są Zielone Świątki, co to znaczy i czy jest wtedy wolne?

2022-06-03 15:21

Zielone Świątki to potoczna nazwa Zesłania Ducha Świętego. Jest to wyjątkowy czas dla wiernych, który celebruje się w kościołach. Kiedy w tym roku są Zielone Świątki i co dokładnie oznacza ten dzień? Czy jest wtedy wolne od pracy i szkoły? Sprawdźcie najważniejsze szczegóły.

Zielone Świątki czyli Zesłanie Ducha Świętego to bardzo ważne ruchome święto w kalendarzu liturgicznym. Zawsze ten dzień obchodzi się w jedną z niedziel w maju albo w czerwcu - 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, święto to wywodzi się z przedchrześcijańskich obyczajów przywitania wiosny, jednak obecnie ma całkiem inny wymiar. Zielone Świątki połączone są z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego, podczas którego organizowane są uroczyste msze w kościołach. Oprócz tego na wsiach można dostrzec, jak niektórzy mieszkańcy dekorują swoje domy brzozowymi gałązkami, natomiast przy świątyniach organizowane są także odpusty.

Jako ciekawostkę warto również wiedzieć, że według Dziejów Apostolskich, Zesłanie Ducha Świętego nastąpiło pięćdziesiąt dni po święcie Paschy o godzinie 9:00, kiedy to Apostołowie przebywali na górze Oliwnej i zaczęli mówić wtedy wszystkimi językami świata.

Wiktor Dyduła - Szybkie Pytania

Zielone Świątki 2022 - DATA

Kiedy są Zielone Świątki 2022? Okazuje się, że data ta jest ruchoma. W tym roku Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego wypada w kalendarzu w niedzielę 5 czerwca. W związku z tym, że jest to ostatni dzień tygodnia, jest wtedy wolne. Warto również wiedzieć, że Święto Zesłania Ducha Świętego jest w Polsce świętem państwowym i obowiązuje wtedy zakaz handlu. Tego dnia w wielu miastach w Polsce odbywają się również Pierwsze Komunie Święte.

ZOBACZ TAKŻE: Disco Polo w kościele na Pierwszej Komunii Świętej to nie żart! Nagranie hitem internetu

Zielone Świątki 2022 - ZWYCZAJE

Jakie są tradycje i zwyczaje? Zielone Światki w tradycji ludowej związane były od czasów przedchrześcijańskich z powitaniem rodzącej się do życia przyrody. Były to święta związane ze zmianami zachodzącymi w naturze. Niegdyś stosowano magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, aby zapewnić obfite plony. Obecnie Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego wiążą się z uroczystościami kościelnymi.

ZOBACZ TAKŻE: Boże Ciało 2022 - DATA. Czy jest wtedy wolne od pracy i szkoły?

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. Pamiętasz tamte święta?

Pytanie 1 z 10
Żywe karpie sprzedawano, wyjmując je: