wynajem mieszkań

i

Autor: Pixabay

PIT za wynajem mieszkań 2022. Do kiedy trzeba rozliczyć? Jaki PIT złożyć?

2022-03-25 13:09

Właściciele mieszkań, którzy wynajmują je innym muszą pamiętać o zapłaceniu w 2022 roku podatku. Jeżeli rozliczasz się na zasadzie ryczałtu, to termin już minął! Do kiedy należy się rozliczyć na zasadach ogólnych? Jaki PIT złożyć? Najważniejsze informacje na temat rozliczania za wynajem mieszkania znajdziesz w tym tekście. Od 2023 roku szykują się spore zmiany!

Jeżeli czerpiesz przychody z wynajmu mieszkania i rozliczasz się na zasadach ogólnych to musisz wiedzieć, że 2022 rok, jest ostatnim rokiem, w którym będzie możliwa taka forma rozliczenia. Z wprowadzonych przez Polski Ład zasad wynika, że od przyszłego roku nałożony zostanie obowiązek rozliczania przychodów z wynajmu mieszkania wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dlatego jeszcze w tym roku należy rozliczyć się w podobny sposób, jak zrobiliśmy to w roku 2021. Co to oznacza? Dokonując rozliczenia PIT za wynajem mieszkania, należy zwrócić uwagę na rodzaj deklaracji, którą składaliśmy w poprzednim roku. Poniżej opisujemy szczegółowo dwie możliwości rozliczenia się na zasadach ogólnych. Znajdziesz także informacje na temat zmian, które wejdą w życie od przyszłego roku!

Spis treści

  1. PIT-28 za wynajem mieszkań
  2. PIT-36 za wynajem mieszkań. Dwie możliwości
  3. PIT za wynajem mieszkań. Zmiany od 2023 roku

PIT-28 za wynajem mieszkań

PIT-28 powinny wypełnić osoby, które w poprzednim roku czerpały dochody z najmu, podnajmu, a także dzierżawy i poddzierżawy, opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na złożenie deklaracji czas minął. Było to możliwe do 28 lutego.

PIT-36 za wynajem mieszkań. Dwie możliwości

W sytuacji, gdy przychody z wynajmu mieszkania rozliczamy na zasadach ogólnych, właściwą deklaracją będzie wówczas PIT-36. Deklarację można zastosować w dwóch przypadkach:

  • Nieopodatkowanie najmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego w 2021 roku
  • Najem prowadzony był w ramach działalności gospodarczej

Termin rozliczenia PIT-36 mija 2 maja 2022 roku.

PIT za wynajem mieszkań. Zmiany od 2023 roku

Polski Ład wprowadził wiele zmian. Jedną z nich jest zmiana opodatkowania przychodów za wynajem mieszkania. 1 stycznia 2023 w życie wejdą nowe przepisy dotyczące możliwości rozliczania przychodów z tego typu działalności wyłącznie jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, dlatego podatnicy stracą opcję rozliczania najmu prywatnego.

Żurawie wracają na Lubelszczyznę
Sonda
Rozliczysz PIT elektronicznie?
Źródło: PIT za wynajem mieszkań 2022. Do kiedy trzeba rozliczyć? Jaki PIT złożyć?