PIT w 2022: DUŻE ZMIANY w rozliczeniach! Do kiedy się rozliczyć?

i

Autor: jarmoluk

PIT 2022: DUŻE ZMIANY w rozliczeniach! Do kiedy się rozliczyć?

2021-11-19 12:39

Przyszłoroczne rozliczenie PIT będzie się różniło od tych, które wykonywaliśmy w poprzednich latach. - Należy przygotować się na szereg zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, który należy zapłacić od przychodów uzyskanych lub postawionych do dyspozycji w 2021 r. - informuje portal e-pity.pl. Jakie zmiany nadchodzą? Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2022 roku?

W PIT 2022 należy przygotować się na duże zmiany! Przyszłoroczne rozliczenie będzie różniło się od tych z ubiegłych lat. W 2022 roku planowany jest bowiem szereg całkiem ważnych dla podatników zmian. Te będą dotyczyć np. młodych osób z ulgą do 26. roku życia, czy chociażby osób pracujących za granicą. Ale to nie wszystko! - Zmiany będą miały swój wyraz w informacjach i deklaracjach przygotowywanych za 2021 r. - w roku 2022 oraz informacjach przekazywanych podatnikom (zatrudnionym) w trakcie 2021 r. w związku z rozwiązywaniem współpracy (stosunków prawnych ich łączących) – czytamy na e-pity.pl. Jakie dokładnie wchodzą zmiany i czego będą dotyczyć? Do kiedy należy rozliczyć PIT w 2022? Czy zmiany dotyczą także terminów składania deklaracji podatkowych?

Spis treści

  1. PIT 2022: DUŻE ZMIANY w rozliczeniach!
  2. PIT-y 2022: do kiedy rozliczyć?

PIT 2022: DUŻE ZMIANY w rozliczeniach!

Ulga dla młodych doczekała się zmian. Korzystnych? Od 2021 roku korzystać z niej mogą młodzi Polacy, do ukończenia 26. roku życia z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej oraz z tytułu odbywania stażu uczniowskiego. Do tej pory prawo do zwolnienia z podatku przysługiwało wyłącznie z tym, którzy mieli umowy o pracę, pracy nakładczej lub spółdzielczą umowę o pracę i umowę zlecenie.

Ulga mieszkaniowa została wydłużona do końca tego roku i zmodyfikowana na korzyść podatnika. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Kogo dotyczy ulga? Podatku nie zapłacą ci, którzy nabyli w drodze kupna, czy dziedziczenia całość albo część nieruchomości, a następnie sprzedali ją w ciągu 5 lat. Jest jednak „ale” uzyskane pieniądze trzeba było przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

Osoby pracujące za granicę muszą wiedzieć, że zmianie ulegnie tzw. ulga abolicyjna. Czego będzie dotyczyć? Ulga będzie dostępna dla wszystkich podatników. Jednak kwota odliczenia od podatku dochodowego nie będzie mogła przekroczyć kwoty 1 360 zł. Co to oznacza w praktyce? To, że każdy kto uzyska dochód przewyższający 8 000 zł będzie musiał zapłacić podatek w Polsce w wysokości 17%, a po przekroczeniu 85 528 zł aż 32%.

- Do tej pory ulga nie była limitowana, natomiast od 2021 r.  jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć kwoty zmniejszającej podatek - 1360 zł. Limitu nie stosuje się jedynie do takich osób, których zarobki pochodzą z umów o pracę lub zlecenie, kontraktów o zarządzanie lub kontraktów menedżerskich (przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze) jeżeli dochody z nich pochodzące są osiągane z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw (np. marynarze, piloci, załoga statków, stewardessy) – czytamy na e-pity.pl.

Więcej o zmianach w PIT 2022 może przeczytać »TUTAJ«

PIT-y 2022: do kiedy rozliczyć?

Kluczową informacją jest bowiem termin rozliczenia PIT za 2021 rok, w 2022 roku. Czy uległ zmianie? Dokładna data zależy od rodzaju składanej deklaracji, tak więc:

  • do 2 maja 2022 roku rozliczamy PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38.
  • do 28 lutego 2022 roku rozliczamy PIT-28
Energylandia stroi się na święta. 26 listopada odbędzie się huczne odpalenie wielkiej choinki
Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?
Źródło: PIT 2022: DUŻE ZMIANY w rozliczeniach! Do kiedy się rozliczyć?