Kalendarz pyleń

i

Autor: pixabay

Kalendarz pyleń dla alergików - co to jest?

2022-04-27 14:34

Objawy alergii występują sezonowo podczas kontaktu z konkretnym alergenem. Jednym z najczęściej uczulających grup alergenów są pyłki roślin. Ziarenka pyłków unoszące się w powietrzy podczas kwitnienia roślin mogą powodować wiele objawów. Kalendarz kwitnień pozwala alergikom zorientować się kiedy mogą spodziewać się ich nasilenia, a tym samym zapobiec niepożądanym skutkom alergii.

Zbliża się wiosna, a to oznacza, że za chwilę natura zacznie budzić się do życia. Kwitnienie roślin powoduje unoszenie się w powietrzu pyłków, które są zagrożeniem dla osób zmagającym się z wziewnymi alergiami. Najczęstszymi objawami takich alergii są: katar sienny, łzawienie oczu, kichanie, uczycie zatkanego nosa, zaczerwienienie spojówek, , atopowe zapalenie skóry czy pokrzywka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sposoby na wiosenną alergię. Co teraz pyli?

Kalendarz pyleń - co powoduje wiosenne alergie?

Wiatropylne rośliny wytwarzają mikroskopijne ziarenka pyłku, które mogą być przenoszone przez wiatr nawet kilka kilometrów od miejsca w którym się znajdują. Ich przenoszeniu sprzyja głównie suche, ciepłe powietrze, wtedy osoby chore szczególnie mocno odczuwają objawy alergii. Ponadto alergia bardziej dokucza osobom zamieszkującym w miastach. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczone powietrze powoduje silniejsze wnikanie alergenów do głębszych warstw dróg oddechowych.

Listen on Spreaker.

Kalendarz pyleń – co to jest? Jak radzić sobie z uczuleniem?

Kalendarz pyleń został stworzony specjalnie z myślą o alergikach. Osoby chore, śledząc taki kalendarz, mogą dowiedzieć jakie rośliny oraz w jakich miesiącach pylą najczęściej. Kalendarz pyleń wygląda w ten sposób, że po lewej stronie tabeli wypisane są nazwy roślin, które uznane są za najczęściej uczulające. Na dole lub na górze podane są nazwy miesięcy. Środek tabeli podzielony jest na kratki, a poszczególne z nich oznaczone są kolorami, których intensywność oznacza stopień natężenia pylenia. W ten sposób można sprawdzić jakie rośliny w danym okresie kwitną i w odpowiedni sposób zapobiec alergii.

Ukąszenia - alergia
Źródło: Kalendarz pyleń dla alergików - co to jest?