Joe Biden – majątek, kariera, życie prywatne, rodzinne tragedie

i

Autor: PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Joe Biden – majątek, kariera, życie prywatne, rodzinne tragedie

2022-03-24 12:54

Joe Biden w listopadzie 2020 roku został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Przez kilkadziesiąt lat swojej kariery politycznej Biden przeżywał wiele wzlotów i upadków. Był osądzany o plagiat, przeżył dwie rodzinne tragedie mimo, których nie poddał się. Dzięki swojej ambicji i pracy zgromadził także pokaźny majątek, który przed wyborami prezydenckimi, niespełna 1,5 roku temu wyceniany był na kilka milionów dolarów.

Joe Biden w 2020 roku został wybrany na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W jego przypadku powiedzenie „do trzech razy sztuka” sprawdziło się. Wcześniej kandydował na urząd prezydenta w 1988 roku i 2008 roku, jednak rezygnował z walki o najważniejszy fotel już w prawyborach. Mimo to w 2008 roku, wygrywający wówczas Barack Obama mianował go wiceprezydentem. Podobnie postąpił w roku 2012, gdy został wybrany na drugą kadencję. Biden po odejściu Baracka Obamy założył własną fundację charytatywną Biden Cancer Initiative, walczącej z rakiem. Dwa lata później ogłosił, że będzie starał się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Życie prywatne Joe Bidena nie było usłane różami. W swoim życiu przeżył dwie rodzinne tragedie, które mocno na niego wpłynęły. Jednak niespełna 1,5 roku temu wygrał wybory prezydenckie, gdzie rywalizował z ówczesnym prezydentem Donaldem Trupem, walczącym o reelekcję.

Spis treści

  1. Joe Biden – życie prywatne, rodzinne tragedie
  2. Joe Biden – kariera polityczna
  3. Joe Biden – majątek

Joe Biden – życie prywatne, rodzinne tragedie

Kreatorką sukcesu Joe Bidena można nazwać jego pierwszą żonę Neilę Hunter, którą młody Joe poznał na wakacjach na Karaibach. Ona namówiła go do skończenia studiów prawniczych, a potem do wystartowaniu w wyborach na senatora, w których odniósł spory sukces. Neila kierowała również kampanią swojego męża. Jednak życie Bidena odmieniło się w 1972 roku, gdy przeżył pierwszą tragedię. Jego żona razem z roczną córką Naomi i dwójką synów wybrała się na świąteczne zakupy, na tydzień przed świętami. W drodze po choinkę, w ich samochód uderzyło auto dostawcze. Neilia wraz z córką zginęły na miejscu, a synowie z ciężkimi obrażeniami trafili do szpitala.

W tamtym czasie Joe Biden, jak sam później przyznał, myślał o samobójstwie. Tragedia na tyle wpłynęła na jego życie, że jego synami Hunterem i Beau przez pewien okres opiekowała się siostra Bidena. Pięć lat później Joe Biden poślubił Jill Jacobs, którą poznał dzięki zorganizowane przez przyjaciół randce w ciemno. Kolejną tragedią w życiu prezydenta była śmierć syna. W 2015 Beau Biden umarł na raka mózgu.

CZYTAJ TAKŻE: Wizyta prezydenta Bidena w Polsce. Znamy szczegóły!

Joe Biden – kariera polityczna

W 1972 Joe Biden namówiony przez swoją pierwszą żonę kandydował do Senatu w stanie Delaware. Wówczas rzucił wyzwanie wieloletniemu senatorowi J. Calebowi Boggsowi z Partii Republikańskiej. Biden wygrał wybory do Senatu na swoją pierwszą kadencję, zdobywając 55,41% wszystkich głosów. Miał wówczas jedynie 29 lat, co uczyniło go piątym najmłodszym senatorem w historii Stanów Zjednoczonych. W następnych latach aż sześciokrotnie z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

W 1987 roku Biden zdecydował się kandydować na prezydenta. Wycofał się jeszcze w prawyborach, gdy został oskarżony między innymi o plagiat przemówienia lidera brytyjskiej Partii Pracy Neila Kinnocka. W mediach stało się to głównym przedmiotem dyskusji związanej z kampanią Bidena. Medialne naciski sprawiły, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał się do splagiatowania swojego artykułu prawniczego napisanego w trakcie studiów i wycofał się.

31 stycznia 2007 roku Biden wystartował z kampanią wyborczą przed wyborami prezydenckimi w 2008. Jednak, gdy w prawyborach Partii Demokratycznej w stanie Iowa zdobył mniej niż 1% głosów, postanowił kolejny raz zrezygnować. Swoją wiedzą zaimponował jednak Barackowi Obamie, któremu doradzał w kwestiach bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Gdy Obama wygrał prawybory, poprosił Bidena, aby kandydował u jego boku na wiceprezydenta.

Joe Biden – majątek

Joe Biden jaki ma majątek? Według danych amerykańskiego"Forbesa" sprzed wyborów prezydenckich w 2020 roku, wraz z żoną Jill uzbierali majątek wart 9 mln dol. Biden „poważne” pieniądze zaczął zarabiać jako senator. Na początku było to jedynie 42,5 tys. dol. rocznie, ale z czasem jego zarobki wzrosły do 174 tys. dolarów. Następnie, gdy został wiceprezydentem Biden zarabiał około 230 tys. Prezydent Stanów Zjednoczonych zarabia również na wystąpieniach i tantiemach z książek. Wyliczono, że z samych książkach zarobił ok. 8 mln dol. Za to agencja AP ujawniła, że stawka prezydenta za wystąpienie to 100 tys. dol., (wahała się ona od 40 tys. - 190 tys. dol.). Dodatkowo Joe Biden na Penn Bridge Center for Diplomacy and Global Egagement na Uniwersytecie w Pensylwanii, jako wykładowca zarobił 540 tys. dol. Joe Biden według opublikowanych informacji, jako prezydent Stanów Zjednoczonych zarabia rocznie 400 tys. dolarów, dodatkowo 50 tys. dol., jako zwrot kosztów w wysokości związanych z wykonywaniem obowiązków.

Sean Penn z prywatną wizytą w krakowskim domu fundacji Core opiekującej się uchodźcami z Ukrainy.
Sonda
Czy Joe Biden jest dobrym prezydentem?
Źródło: Joe Biden – majątek, kariera, życie prywatne, rodzinne tragedie