Certyfikat covidowy 2021 - od kiedy i ile będzie obowiązywać?

i

Autor: Piotr Molecki/East News Certyfikat covidowy 2021 - od kiedy i ile będzie obowiązywać?

Certyfikat covidowy 2021 - od kiedy i ile będzie obowiązywać?

2021-06-01 13:46

Certyfikat covidowy 2021 to nowe rozwiązanie, które ma pomóc i ułatwić w podróżowaniu po Unii Europejskiej, a to wszystko bez potrzeby kwarantanny i testów PCR. Od kiedy obowiązuje certyfikat covidowy? Ile będzie obowiązywać? Przekonajcie się i sprawdźcie najważniejsze szczegóły.

Spis treści

  1. Certyfikat covidowy 2021 - od kiedy?
  2. Certyfikat covidowy 2021 - ile obowiązuje?

Certyfikat covidowy 2021 - od kiedy i ile będzie obowiązywać? Zastanawiacie się, co to jest certyfikat covidowy 2021? Niewątpliwie ma pełnić on istotną rolę w powolnym powrocie do normalności. 1 czerwca 2021 potwierdził to minister zdrowia, Adam Niedzielski. Jak tłumaczył, certyfikat covidowy tego typu to elektroniczny dowód m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę. Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na zakażanie, dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej, powiedział. Wiele osób liczyło, że w czasie konferencji prasowej przedstawione będzie luzowanie obostrzeń w czerwcu. Tak się jednak nie stało. 

Aplikacja z certyfikatem o szczepieniu - kiedy, skąd pobrać i jak będzie działać?

Przestój w szczepieniach. Zabrakło szczepionek w Warszawie
Sonda
Certyfikat covidowy 2021 to dobre rozwiązanie?

Certyfikat covidowy 2021 - od kiedy?

Potwierdzenie zielonego statusu następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe, powiedział 1 czerwca 2021 minister zdrowa Adam Niedzielski. W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia mówił o zasadach funkcjonowania certyfikatu szczepiennego. formalny start systemu unijnych certyfikatów nastąpi 1 lipca.

Certyfikat covidowy 2021 - jak pobrać w Polsce?

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania. Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR. Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. Wówczas ten "status się uaktywnia i trwa 180 dni - wskazał szef resortu zdrowia. Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu

Certyfikat covidowy 2021 - ile obowiązuje?

Obowiązywanie certyfikatu szczepiennego wynosi rok. Potwierdzenie zielonego statusu następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe - powiedział we wtorek minister zdrowa Adam Niedzielski.

Poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym standardem europejskim jest to, że ten status, niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, czy drugie szczepienie, potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny - następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe.

Źródło: Certyfikat covidowy 2021 - od kiedy i ile będzie obowiązywać?