Oksana Likarenko

i

Autor: materiały prasowe Oksana Likarenko

Oksana Likarenko z piosenką Era Bezson. Ukraińska artystka prezentuje muzyczną nowość!

2022-07-11 15:39

Oksana Likarenko urodziła się w Ukrainie. W wieku 11 lat zaczęła uczyć się śpiewu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, natomiast od 14 roku życia zajmuje się zawodowo muzyką poważną - operą. Skończyła Szkołę Muzyczną II stopnia w Kropywnyckim (Ukraina), a później Akademie Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Obecnie mieszka w Warszawie. Teraz Oksana prezentuje muzyczną nowość!

Oksana Likarenko urodziła się w Ukrainie. W wieku 11 lat zaczęła uczyć się śpiewu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Od 14 roku życia Oksana zajmuje się zawodowo muzyką poważną - operą. Skończyła Szkołę Muzyczną II stopnia w Kropywnyckim (Ukraina), a później Akademie Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Obecnie mieszka w Warszawie.

Piosenka "Ера безсонь" („Era bezson") została napisana w pierwszym miesiącu wojny, po rosyjskiej inwazji na/w Ukrainę. Od początku i do końca utworu motywem przewodnim w piosence jest melodia sopilki, znana każdemu Ukraińcowi jako "Arkan". Jest to ukraiński męski tanieć ludowy, powszechny wśród Hucułów. Bridge piosenki „Era bezson" zaczyna się od cytatu wybitnego ukraińskiego pisarza Tarasa Szewczenki z poematu "Katarzyna":

Kochajcie się czarnobrewe,

Lecz nie z moskalami,

Oni obcy, litować się

Nie będą nad wami.

„Najpierw był szok, smutek, strach, ból, ale potem pojawiła się motywacja do walki wyzwolenia Ukrainy, pokonania najeźdźcy. Ta piosenka opowiada o tym, co się dzieje teraz w Ukrainie, a także wzywa i motywuje do walki, dodaje siły wewnętrznej i wiary, że pokonamy to zło.”

Artystka pisze muzykę, kiedy ma dużo emocji i takie przeniesienie tego co czuje w środku w muzykę, pomaga jej przetrwać w te dramatyczne czasy, w których żyjemy, czyli czasy wojenne. Motywacją do napisania tego utworu był ból całego narodu ukraińskiego, siła i niezłomność ducha oraz chęć wsparcia psychologicznego tych, do których utwór trafi. 24 lutego życie każdego Ukraińca podzieliło się na "przed i po".