Anita Lipnicka

i

Autor: materiały prasowe, foto: Wiktor Franko

NOWOŚCI

Anita Lipnicka powraca z premierowym materiałem. Po 6 latach ukazałą się nowa płyta!

2023-11-06 15:25

Kiedyś śpiewała "Orła cień", a dziś po 6 latach od premiery albumu "Miód i dym", powróciła z premierowym materiałem. Mowa o Anicie Lipnickiej, która zaprezentowała wszystkim płytę "Śnienie". Sprawdźcie szczegóły i pełną tracklistę.

Po 6 latach od premiery albumu "Miód i dym", Anita Lipnicka powraca z premierowym materiałem. Mowa o płycie "Śnienie", która ukazała się na rynku 3 listopada 2023 roku. Znalazło się się na niej 11 nowych utworów, które wokalistka stworzyła z trzema producentami. Spoiwem płyty jest wątek snu pojawiający się w tekstach piosenek pisanych przez Anitę Lipnicką, każdorazowo użyty w zupełnie odmiennym kontekście.

- Album rodził się nieśpiesznie. Pierwsze piosenki napisałam jeszcze w okresie pandemii, inne przyszły później, niektóre z nich całkiem niedawno. Płyta będzie więc niezwykle różnorodna. Nie zabraknie na niej cukru ani soli. Będzie do czego się uśmiechnąć i przy czym popłakać. Znajdziecie na niej bowiem cały wachlarz emocji!, jakie towarzyszyły mi w życiu w ostatnich latach - tak Anita zapowiada swój nowy krążek. Tym razem artystka zaprosiła do współpracy nad materiałem kilku producentów. - To była robota patchworkowa, stanowiąca wypadkową energii wszystkich zaangażowanych w jej powstanie cudownych ludzi! - opowiada.

Za brzmienie dwóch pierwszych singli z płyty odpowiedzialny jest Olek Świerkot, trzy inne piosenki wokalistka stworzyła z Archiem Shevskym, zaś pozostałe utwory z albumu wyprodukowała z Piotrem Świętoniowskim,multiinstrumentalistą z podstawowego składu zespołu, z którym od lat występuje na koncertach.

‌Na płycie znalazł się również duet. Do wspólnego nagrania utworu Anita zaprosiła Pawła Domagałę. Pomysł ten narodził się podczas jednego z niszowych festiwali w sopockiej Operze Leśnej, na którym pojawili się oboje na tej samej scenie. Po występie Pawła Anita uznała, że warto się do Pawła odezwać... i wysłała mu wiadomość przez Instagram!

- ‌Byłam akurat w fazie nagrań nowej piosenki, którą od samego początku pisałam z podziałem na role. Długo zastanawiałam się nad tym, komu zaproponować ten duet, bo jest to specyficzna kompozycja, obnażająca nie tylko umiejętności wokalne, ale także wrażliwość, na którą niewielu facetów może sobie pozwolić. Paweł sprostał zadaniu idealnie! - wspomina piosenkarka.

I tak zrodził się niezwykle przejmujący, pełen emocji duet w utworze „Nic za złe”, który na pewno poruszy serca słuchaczy swoją prostotą oraz zawartą w nim prawdą.

Szybkie Pytania - Ania Wyszkoni

Anita Lipnicka - Śnienie

‌Pełna tracklista albumu "Śnienie" wygląda następująco:‌

 • Amsterdam
 • Jak na filmach
 • Zasłony
 • Między mną a Tobą (Śnienie)
 • Eternal
 • Nic za złe ( gość: Paweł Domagała )
 • Pełnia
 • Klucz
 • Lawina
 • Szklany klosz
 • Satori

Premierze albumu towarzyszy kolejny, trzeci już singiel. Utwór „Zasłony” razem z Anitą napisał Archie Shevsky, znany ze współpracy m. in. z Natalią Szroeder czy Natalią Kukulską. „Zasłony” to opowieść o pragnieniu poznania drugiej osoby do końca, odkrycia najbardziej odległych i zawiłych zakamarków czyjejś duszy, dotarcia do drugiego dna, które każdy z nas w sobie nosi, ale zazwyczaj ukrywa je przed światem - tak o singlu opowiada Anita. Żyjemy w czasach social mediów, zachęcających do przybierania póz, udawania kogoś, kim nie jesteśmy, stwarzania sobie wciąż nowych tożsamości... A ja szukam w człowieku prawdy. I o tym śpiewam w „Zasłonach”.

Oniryczny teledysk do utworu to dzieło Archona, z którym Anita pracowała m. in. przy drugim singlu z płyty - piosence „Jak na filmach”. Widzimy w nim budzącą się co rusz w innym miejscu artystkę, która wiedziona tajemniczym czerwonym światłem podąża za jego blaskiem, wędrując z jednego snu w następny. Obraz ten jest bardzo symboliczny. Czy można kogoś, siebie poznać do końca? Czy nie jest tak, że za jedną zasłoną znajdujemy kolejną i tak w nieskończoność? W klipie pojawia się także biały koń, jako patronus bohaterki, którego w końcu spotyka, by zamienić się z nim duszami.