Spis treści
Kiełkowanie ziemniaków
Ziemniaki to warzywo, które najczęściej pojawia się w kuchni. Wykorzystuje się je jako bazę do zrobienia farszu do pierogów, jako dodatek do obiadu lub zup, albo można nawet zrobić z nich wegetariańskie kotlety. Jest jednak jeden problem, który irytuje niejedną osobę, a mianowicie kiełkowanie ziemniaków. Znasz to uczucie, kiedy kupisz worek ziemniaków, a potem go otwierasz, a tu taka niespodzianka. No właśnie, dlatego nic dziwnego, że wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego jak zatrzymać kiełkowanie ziemniaków. Ziemniaki zaczynają kiełkować pod wpływem ciepła, światła i wilgoci.
ZOBACZ TAKŻE: Co zrobić by jabłko nie zbrązowiało? Ten trik przyda się każdemu!
Sposób na kiełkujące ziemniaki
Jak zapobiec kiełkowaniu ziemniaków? Aby ziemniaki dłużej zachowały świeżość i nie kiełkowały, warto przechowywać je w ciemności i odpowiedniej temperaturze. Należy unikać także przechowywania ziemniaków w miejscach o wysokiej wilgotności. Trikiem, który zastopuje kiełkowanie ziemniaków jest wrzucenie do nich jednego jabłka. Owoce te wydzielają etylen, który jest substancją spowalniającą proces rozkładu warzyw, co w konsekwencji spowolni kiełkowanie.
ZOBACZ TAKŻE: Jak zrobić puree ziemniaczane? Przepis jest banalnie prosty
Czy można jeść ziemniaki, które kiełkują?
Okazuje się, że ziemniaki choć są zdrowe i niskokaloryczne, to mogą być dla nas w dużych ilościach toksyczne, szczególnie wtedy gdy zaczną kiełkować i zmieniać kolor. Kiełkujące ziemniaki zawierają większe ilości solaniny, naturalnej toksyny, która w większych dawkach może być szkodliwa dla zdrowia. Solanina nadaje ziemniakom gorzki smak i może powodować bóle żołądka, nudności oraz inne objawy zatrucia. Jeśli jednak kiełki są małe, a ziemniak nie jest mocno miękki ani brzydko pomarszczony, można je odciąć i warzywo zjeść. Aby uniknąć negatywnych skutków, należy unikać spożywania mocno kiełkujących ziemniaków lub tak jak wyżej napisaliśmy, dokładnie usuwać kiełki i zielone części ziemniaka.
Polecany artykuł: