cebula

i

Autor: canva

PATENT NA CEBULĘ

Jak kroić cebulę żeby nie płakać? Te sposoby oszczędzą Ci łez

2024-04-11 12:28

Obieranie i krojenie cebuli to czynność, którą bardzo często wykonuje się w kuchni. Niestety prawie za każdym razem kończy się to płaczem i podrażnieniem oczu. Jak w takim razie kroić cebulę, by nie uronić ani jednej łzy? Okazuje się, że są na to niezawodne sposoby!

Jak pokroić cebulę bez płaczu? To zastanawia chyba każdego. Nie od dziś wiadomo, że cebula to prawdziwy wyciskacz łez. Kiedy zabieramy się za jej obieranie i krojenie, wywołuje w naszych oczach pieczenie i okropne łzawienie. Zastanawiacie się, czemu od cebuli się płacze? Nie każdy jest tego świadomy, ale w trakcie krojenia tego warzywa uszkadzamy jego strukturę, co uwalnia różnego rodzaju enzymy, w tym allinaza, który wchodzi w reakcję z zawierającymi siarkę aminokwasami, a następnie powoduje wydzielanie się lotnych tlenków sulfonowych, które drażnią oczy i powodują łzawienie. Taki enzym występuje też w różnych odmianach czosnku, dlatego podczas krojenia tego warzywa, niekiedy możemy uronić łzę.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego trzeba myć jajka przez rozbiciem? Wiele osób popełnia błąd

Smacznie, sycąco i niedrogo - tak zjemy w restauracji przy kościele ojca Tadeusza Rydzyka

Co zrobić żeby nie płakać od cebuli?

Wiemy już dlaczego oczy łzawią od krojenia cebuli, ale nie dowiedzieliście się jeszcze jak kroić cebulę, by nie płakać. Te sposoby będą bardzo przydatne i zaoszczędzą Wam... łez. Jak nie płakać przy krojeniu cebuli? Oto niezawodne sposoby:

  • Rozdrabniacz warzyw

Idealnym rozwiązaniem, aby nie płakać przy krojeniu cebuli jest rozdrabniacz do warzyw. Niewielki gadżet kuchenny może okazać się bardzo przydatny. Jego hermetyczne zamknięcie spowoduje, że drażniące zapachy nie wyjdą na zewnątrz i tym samym, nie podrażnią nam oczu.

  • Cebula do zamrażarki

Aby powstrzymać łzy przy krojeniu cebuli, warto przed tą czynnością włożyć ją na około 30 minut do lodówki lub najlepiej do zamrażarki. Schłodzone warzywo będzie wytwarzać mniej drażniącego zapachu i nie podrażni tak naszych oczu.

  • Wstrzymaj oddech

Niektóre osoby pokochały ten sposób. Podczas krojenia cebuli należy na chwilę wstrzymać oddech lub oddychać nie przez nos, a przez usta. Takim sposobem podczas krojenia cebuli nie uroni się ani jednej łzy!

  • Okulary do krojenia cebuli

Czy wiedziałeś, że można zakupić specjalne okulary do krojenia cebuli? To teraz już wiesz! Taki gadżet ma uszczelkę, dzięki której opary cebuli nie docierają do oczu. Co ciekawe, takie okulary można wykorzystać nie tylko podczas krojenia cebuli, ale nawet gdy trzemy chrzan.

  • Cebula do lodowatej wody

Obierz cebulę z łupiny i zanurz ją na chwilę w lodowatej wodzie. Dzięki temu (podobnie jak w przypadku lodówki/zamrażarki) obniży się temperatura warzywa, a część gazów ulegnie w wodzie neutralizacji.

  • Zapal świeczkę

Innym sposobem krojenie cebuli bez łez, jest robienie tej czynności w towarzystwie palącej się świeczki. Dzięki temu opary unoszą się w górę pomieszczenia i nie są aż tak dokuczliwe dla naszych oczu.

Owoc czy warzywo? Sprawdź czy odgadniesz!

Pytanie 1 z 12
Oliwki to: