filet z kurczaka

i

Autor: pixabay.com

mycie mięsa

Czy powinno się myć fileta z kurczaka przed gotowaniem? Wiele osób popełnia ten błąd

2024-04-11 12:34

Jednym z tematów, który od lat budzi pewne kontrowersje, jest pytanie, czy należy myć fileta z kurczaka przed obróbką termiczną. Czy to zapewni lepszą higienę, czy też może prowadzić do potencjalnych zagrożeń zdrowotnych? Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości.

Myć czy nie myć? Oto jest pytanie. Od lat trwa debata na temat tego, czy fileta z kurczaka powinno się myć przed obróbką termiczną. Z jednej strony zwolennicy mycia filetów argumentują, że jest to niezbędne, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia, bakterie lub resztek, które pozostają na powierzchni mięsa. Z drugiej strony eksperci do spraw żywienia i bezpieczeństwa żywności podkreślają, że mycie filetów z kurczaka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że nie można myć surowego drobiu pod bieżącą wodą! Jeśli tak robisz, skończ z tą praktyką, ponieważ popełniasz ogromny błąd.

ZOBACZ TAKŻE: Czy pieczarki trzeba obierać? Raz na zawsze rozwiej swoje wątpliwości

Jak często mówisz mamie, że ją kochasz? | WYWIADEX Radio ESKA Iza Zabielska

Mycie fileta z kurczaka przed smażeniem

Czy powinno się myć mięso z kurczaka? Eksperci mają jedno zdanie na ten temat, a mianowicie głośno mówią o tym, by przed obróbką termiczną nie myć drobiu. Okazuje się, że mycie mięsa powoduje roznoszenie bakterii z jego powierzchni na inne produkty spożywcze i przybory kuchenne. Na powierzchni kurczaka mogą znajdować się różne niebezpieczne dla ludzkiego organizmu bakterie, na przykład Salmonella, Listeria, czy też Campylobacter. Zatrucie nimi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, o czym mówi także Katarzyna Bosacka. Zdaniem prowadzącej program "Wiem co jem", bakterie obecne na surowym mięsie mogą przenikać na naczynia, deski do krojenia, sprzęt kuchenny, a także inne produkty spożywcze.

Podsumowując, mycie kurczaka bądź indyka nie jest wskazane. Obróbka cieplna, której poddajemy mięso bez problemu zabija wszystkie bakterie, dlatego ich mycie nie jest konieczne, a wręcz niewskazane. Jeśli jednak zauważymy na drobiu jakieś zanieczyszczenia, można usunąć je delikatnie ręcznikiem papierowym.

Owoc czy warzywo? Sprawdź czy odgadniesz!

Pytanie 1 z 12
Oliwki to: