W Koninie rusza budowa ciepłowni

i

Autor: Konin.pl W Koninie rusza budowa ciepłowni

W Koninie rusza budowa ciepłowni geotermalnej

2021-05-28 10:47

W czerwcu, po latach oczekiwań, na wyspie Pociejewo ma ruszyć budowa ciepłowni geotermalnej. Będzie to jedna z trzech, opartych na odnawialnych źródłach energii, instalacji dostarczających ciepło dla miasta. Inwestycja kosztuje prawie 58,5 miliona złotych, z dofinansowaniem przekraczającym 24 miliony.

W MPEC-Konin sp. z o.o. w obecności prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego podpisana została umowa z wykonawcą prac. Przetarg wygrało konsorcjum: UOS Driling S.A. z Warszawy (lider konsorcjum) i Energy Solutions sp. z o.o. z Tarnowa.

- To historyczne wydarzenie dla naszego miasta – podkreślił prezydent. – Czekaliśmy na ten moment kilka lat, ale to nie był czas zmarnowany. Wykorzystaliśmy go na wprowadzenie zmiany w koncepcji związanej z budową drugiego otworu zatłaczającego i doprowadziliśmy do właściwego montażu finansowego – podkreślił prezydent Piotr Korytkowski, dziękując radnym Rady Miasta Konina za wsparcie całego przedsięwzięcia.

Jak informuje prezes zarządu MPEC-Konin sp. z o.o. Sławomir Lorek: „budowa ciepłowni rozpocznie się lada moment, a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec roku 2022. To termin, kiedy wykonawca ma oddać obiekt gotowy do użytkowania, po odbiorach przez nadzór budowlany i inne jednostki”.

Raport z Opalenicy. Arkadiusz Milik nie straci Euro, małe problemy Macieja Rybusa

W ramach realizacji inwestycji na wyspie Pociejewo powstanie budynek ciepłowni z urządzeniami służącymi do odbioru energii cieplnej pochodzącej z wody geotermalnej. Wyposażony będzie m.in. w rozdzielnię elektryczną z nastawnią cieplną oraz w halę technologiczną z wymiennikami ciepła, stacją filtrów oczyszczających wodę geotermalną oraz pompami wody sieciowej. Zostanie też wybudowany żelbetowy pomocniczy zbiornik o pojemności około 2 tysięcy metrów sześciennych. Zadanie to obejmuje także wykonanie odwiertu zatłaczającego GT-3 wraz z rurociągiem łączącym go z ciepłownią geotermalną, a także budowę przyłącza ciepłowniczego do magistrali biegnącej wzdłuż Trasy Warszawskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl