KGW Mniszki

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Kobiety z Mniszek tworzą najmniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie konińskim

2022-10-11 23:35

W gminie Skulsk już od kilkunastu lat, pomimo jedenastu par rąk, działają bardzo aktywnie. Jest o nich głośno w całym powiecie i to nie tylko ze względu na tak niską liczbę członkiń, ale dlatego, że spokojnie można powiedzieć o nich - wzór do naśladowania.

Najmłodsza członkini ma piętnaście, a najstarsza dziewięćdziesiąt pięć lat, w sumie jest ich tylko jedenaście, ale pomimo wszystko od czternastu lat tworzą najmniejsze Koło Gospodyń Wiejskich.

Mniszki Małe i małe koło. Mamy tą część tradycyjną, ale idziemy do przodu. Czyli zrobiłyśmy jako pierwsze u nas kurs samoobrony dla kobiet, uczyłyśmy się po prostu jak w takich sytuacjach kryzysowych reagować. Dziewczyny się nawet czternaście plus te mniejsze zapisywały, bo one chciały wiedzieć jakie prawo mają, żeby się bronić.

Powiedziała przewodnicząca KGW w Mniszkach Renata Kubacka, i dodała, że oprócz organizacji różnych warsztatów, bardzo lubią brać udział w imprezach i festynach, gdzie mogą pokazać swoją kulturę, tradycje, ale również pochwalić się umiejętnościami kulinarnymi.

To jest najfajniejsze w tym, że się dogadujemy, bo jest właśnie tak, że mamy i młodzieżowe pomysły i mamy starsze pomysły. Jak wszystko się skumuluje to później wychodzi coś fajnego z tego. Dwie kultury się zebrały, mamy dwa światy, dwie kultury, ale jeżeli się wspólnie chce coś zrobić to można i góry przenosić i morza przepłynąć.

Kobiety z Mniszek współpracują z wieloma instytucjami, grupami przedsiębiorców, szkołami i innymi organizacjami społecznymi. Ich działania są przede wszystkim regionalne i lokalne.