Zmagasz się z bólami migrenowymi? Sprawdź, co może być ich przyczyną

i

Autor: FreePik

ZDROWIE

Zmagasz się z bólami migrenowymi? Sprawdź, co może być ich przyczyną

2024-06-12 14:10

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, który można zwalczyć przy pomocy jednego z popularnych środków. Ból migrenowy rozwija się powoli i utrzymuje nawet przez kilka dni, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Jeżeli ten problem nie jest ci obcy, przeczytaj nasz tekst. Wyjaśniamy, co może być przyczyną powstawania migreny i jak sobie z nią radzić.

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Każdy z nas czasem zmaga się z bólem głowy. O ile problem występuje sporadycznie, nie ma powodu do obaw. Sytuacja staje się niepokojąca, gdy silne bóle dopadają nas często i paraliżują nawet na kilka dni. Jeżeli cierpisz na silne bóle głowy, którym towarzyszą mdłości, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki z otoczenia, niewykluczone, że masz do czynienia z migreną. Czym charakteryzuje się ta przypadłość, skąd się bierze i jak ją leczyć? Wyjaśniamy.

Migrena - co to takiego?

Migrena to bardzo uciążliwa choroba neurologiczna, z którą mierzy się wiele osób. Charakteryzuje się silnym, napadowym bólem głowy, odpornym na działanie większości dostępnych bez recepty środków uśmierzających dolegliwości bólowe. W przeciwieństwie do tradycyjnego bólu głowy, migrena nie ustępuje samoistnie i nierzadko wymaga interwencji lekarza. Czasem intensywność bólu jest tak silna, że może wywoływać mdłości, wymioty i omdlenia. Zdecydowanie nie należy bagatelizować jej objawów, gdyż nieleczona migrena rozwija się, uderza częściej i z coraz większą intensywnością.

Przebieg migreny możemy podzielić na fazy:

Faza 1: na tym etapie można zaobserwować zwiastuny sygnalizujące nadejście bólu. Są to m.in. pobudzenie lub nadmierna senność, sztywność karku, problemy z koncentracją i zwiększony apetyt na niektóre produkty.

Faza 2: często nazywana jest też aurą. Jest to moment przed uderzeniem bólu. W tej fazie występują takie symptomy, jak: mroczki przed oczami, zawroty głowy, zaburzenia motoryki ciała i mowy, ubytki w polu widzenia czy niedowłady kończyn.

Faza 3: faza właściwa, podczas której pojawia się silny ból. Cierpieniu towarzyszą też inne objawy, jak nadwrażliwość na światło, dźwięki i bodźce. Zazwyczaj migrena pojawia się po rano, po wstaniu z łóżka i rozwija przez następne godziny.

Faza 4: na tym etapie ból powoli się wycisza i ustępuje. Jednocześnie wciąż możemy odczuwać znużenie, zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, zdenerwowanie i ogólne rozbicie.

Faza 5: to faza, w której chory "dochodzi do siebie" po ustąpieniu bólu. Uldze towarzyszy osłabienie, a także lęk przed kolejnym atakiem migrenowym.

Skąd się biorą bóle migrenowe?

Naukowcy wciąż nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na powstawanie i rozwój migreny. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, na bóle migrenowe mogą wpływać także gwałtowne zmiany pogody, przyjmowane leki, niektóre potrawy i napoje (jak np. te zawierające kofeinę, alkohol, czekoladę, tłuszcz czy ostre przyprawy), niedobór lub nadmiar snu, przemęczenie, duży hałas, uczucie głodu.

Jak leczyć migrenę?

Żeby potwierdzić, że faktycznie mamy do czynienia z migreną, należy udać się do neurologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania, które wykluczą występowanie innych schorzeń.

W zależności od rodzaju i natężenia bólu lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub niefarmakologiczne. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu środków doraźnie, w celu złagodzenia ataku migreny albo profilaktycznie, czyli w formie ciągłej kuracji zapobiegającej nawrotom migreny.

Leczenie niefarmakologiczne polega na unikaniu czynników, które mogą wywoływać bóle głowy. Leczenie obejmuje m.in. zdrową dietę, terapię behawioralną, polegającą na radzeniu sobie ze stresem i technikach relaksacyjnych, przywróceniu zdrowego cyklu snu i stosowaniu zimnych okładów oraz leków doraźnych w momencie pojawienia się bólu.