Gonitwa myśli, senność, znużenie i rozkojarzenie, problemy z pamięcią, gubienie rzeczy – te i wiele innych objawów dekoncentracji może poważnie utrudniać nam wykonywanie codziennych obowiązków. Jeżeli taki stan jest sytuacją jednorazową, nie ma powodu do obaw – każdy z nas ma czasem gorszy dzień. Gorzej, gdy nasze myśli błądzą w przestworzach każdego dnia. Wówczas warto przeanalizować swój tryb życia, przyzwyczajenia i otoczenie – w każdej z tych sfer może kryć się czynnik utrudniający sprawne działanie. Znajdź go i wyeliminuj, a skupienie szybko wróci.
Naucz się odpoczywać
Częstą przyczyną zaburzeń koncentracji jest stres i przemęczenie. Im częściej jesteśmy narażeni na czynniki stresujące, tym trudniej osiągnąć właściwy rytm i równowagę. Permanentne zmęczenie i stres to stan, który może poważnie zaburzyć prawidłową pracę układu nerwowego, a także przyspieszyć wypalenie zawodowe. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest odpoczynek. Zadbaj o to, żeby praca nie kolidowała z twoim czasem wolnym i życiem prywatnym. Nie zabieraj zawodowych obowiązków do domu. Wysypiaj się i dbaj o to, żeby twoje wieczory upływały w przyjemnej, odprężającej atmosferze. Dzięki temu mózg będzie wypoczęty i dobrze przygotowany na kolejny dzień pełen wyzwań.
Powiedz „nie” złodziejom czasu i uwagi
Wszędzie, gdzie jesteśmy, otacza nas wiele rozpraszaczy i złodziei uwagi. Trudno z tym walczyć w przestrzeni publicznej, ale zawsze możemy zadbać o to, żeby nie pojawiały się w naszym miejscu pracy. Jak rozpoznać takich nieprzyjaciół? To wszelkie powiadomienia z mediów społecznościowych i komunikatorów, przykuwające wzrok reklamy, a nawet dźwięki i światło. Jeżeli dostrzegasz, że każdy z tych czynników odciąga cię od pracy, wyeliminuj je ze swojego otoczenia. Wyłącz powiadomienia push, wycisz telefon, zaciągnij rolety, włącz spokojną muzykę, które będzie wyciszającym tłem. Zobaczysz, że twoja koncentracja szybko się poprawi.
Stwórz listę codziennych priorytetów
Czasem brak skupienia wynika z braku planów. Nie mając jasno wytyczonych obowiązków, angażujemy się w czynności, które zabierają czas i energię potrzebne na służbowe zadania. Taką pułapką może być np. wyprzedaż w ulubionym sklepie internetowym, nowy film twojego ulubionego youtubera albo książka, której fabuła wciągnęła cię na tyle, że nie jesteś w stanie przestać o niej myśleć. Jak wybrnąć z tego impasu? Weź do ręki kartkę i wypisz zadania, które musisz wykonać dzisiejszego dnia. Po skończeniu każdej wyznaczonej czynności zrób sobie krótką przerwę, jednak kuszące rozpraszacze zostaw na czas po pracy. Niech będą nagrodą za dobrze wykonane zadania.
Nakarm mózg
Właściwa dieta jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy mózgu i komórek nerwowych. Permanentna senność i problemy z koncentracją i mogą być sygnałem, że trzeba wzbogacić jadłospis o produkty bogate w roślinne tłuszcze i kwasy omega – to właśnie te składniki stanowią najlepszy pokarm dla mózgu. Żeby twój umysł działał na pełnych obrotach, sięgaj po oliwę z oliwek, oleje roślinne, tłuste morskie ryby, awokado, strączki i orzechy. Jedz te pokarmy na zdrowie, a mózg ci za to podziękuje.