Najważniejszym składnikiem kawy, który wpływa na nasze ciało, jest kofeina - stymulant, który znacząco zwiększa czujność i poprawia koncentrację. Warto jednak pamiętać, że efekty jej działania nie są natychmiastowe. Kofeina potrzebuje ok. 30 do 60 minut, aby osiągnąć maksymalne stężenie we krwi. Na działanie kawy ogromy wpływ ma także pora dnia, o której ją pijemy. Wcześniej nie zdawałam sobie z tego sprawy, przez co nie zawsze odczuwałam jej pozytywne skutki. Kiedy zatem pić kawę, żeby stawiała na nogi bez negatywnych konsekwencji?
Kawa o poranku? Lepiej zrezygnuj z tego zwyczaju
Naukowcy zajmujący się chronobiologią, czyli nauką badającą naturalny cykl funkcjonowania naszego ciała, potwierdzili, że między 8:00 a 9:00 rano poziom kortyzolu jest najwyższy. O tej porze hormon stresu ma za zadanie obudzić nas i zmotywować do działania. Podobne działanie wykazuje kawa, jednak picie jej w momencie, gdy stężenie kortyzolu we krwi jest wysokie, może przynieść negatywne skutki. Dlaczego? Okazuje się, że pod wpływem hormonu stresu zwiększa się nasza tolerancja na kofeinę. W rezultacie potrzebujemy jej więcej, żeby faktycznie zadziałała. co oznacza, że będziemy potrzebować coraz więcej kawy, aby osiągnąć ten sam efekt. Jeżeli lubisz pić kawę w pierwszej połowie dnia, zaparz ją między 9:30 a 11:30 - o tej porze jej działanie będzie jak najbardziej korzystne.
Popołudniowy coffee break
Amatorzy popołudniowych przerw na kawę powinni pić ją między 13:30 a 17:00. W tych okresach poziom kortyzolu naturalnie spada, a tym samym, kofeina zadziała najefektywniej i wystarczy nam jedna filiżanka, żeby stanąć na nogi. Warto jednak mieć świadomość, że spożywanie kofeiny o zbyt późnej porze negatywnie wpływa na sen, dlatego też nie powinno się spożywać jej po 17:00. Żeby kawa nie utrudniała nocnego wypoczynku, wypij ją maksymalnie 6 godzin przed snem.
Czy kawa jest zdrowa?
Picie kawy przynosi wiele korzyści dla zdrowia - pod warunkiem, że jest spożywana z umiarem. Badania wykazały, że kawosze rzadziej chorują na cukrzycę typu 2, chorobę Parkinsona, depresję i choroby serca, a także niektóre rodzaje raka.
Kawa to dobre źródło antyoksydantów, które niwelują stany zapalne w organizmie i chronią go przed negatywnym działaniem wielu czynników zewnętrznych. Kofeina pobudza mózg do efektywnej pracy, zwiększa koncentrację i poprawia wydolność organizmu. Niewątpliwie plusów płynących z jej regularnego picia jest bardzo wiele.
Pamiętajmy jednak, że istnieją sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z filiżanki kawowego naparu. Nie spożywaj kawy późnym popołudniem i wieczorem, gdyż może utrudniać zasypianie. Nie pij jej także przed samym treningiem, gdyż nadmiar adrenaliny i podwyższone ciśnienie może być szkodliwe dla zdrowia.
Choć pewne zasady dotyczące picia kawy są uniwersalne, to jednak jej tolerancja i działanie zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań i stanu zdrowia. Dopasuj kawowy rytuał do swoich indywidualnych potrzeb, a jeżeli nie wiesz, czy możesz ją spożywać, skonsultuj tę kwestię z lekarzem.