W tym artykule wymieniamy pięć najczęstszych grzechów, jakie popełniasz względem swoich włosów. Przeczytaj i unikaj ich w przyszłości!
1. Mycie pukli zbyt gorącą wodą
Zbyt gorąca woda może poważnie uszkadzać strukturę włosa. Wysoka temperatura otwiera jego łuski, co prowadzi do utraty wilgoci. W efekcie kosmyki stają się szorstkie i suche, a także znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Żeby tego uniknąć, myj włosy letnią wodą, która skutecznie oczyści skórę głowy i pukle, a przy tym nie naruszy ich naturalnej bariery ochronnej.
2. Nadużywanie prostownicy, suszarki i lokówki
Częste używanie urządzeń do stylizacji prowadzi do nadmiernego przesuszania włosów. Pod wpływem wysokiej temperatury niszczy keratynę, czyli jeden z podstawowych budulców włosa, a to sprawia, że pukle stają się kruche i łamliwe. Aby zminimalizować te negatywne skutki działania prostownicy, lokówki czy suszarki, sięgaj po kosmetyki termoochronne i stosuj te urządzenia z umiarem.
3. Niewłaściwe szczotkowanie pukli
Częstym grzechem, jaki popełniamy względem swoich włosów, jest szczotkowanie ich na mokro. Mokre pukle są bardziej podatne na łamliwość, kruszenie. Żeby zminimalizować uszkodzenia, warto sięgać po szeroki grzebień i delikatnie rozplątywać kosmyki, zaczynając od dolnych partii. Unikaj także energicznego tarcia włosów ręcznikiem - to dodatkowo zwiększa ich łamliwość.
4. Zbyt częste mycie włosów
Częste mycie kosmyków może pozbawić je bariery ochronnej w postaci olejków występujących naturalnie na ich powierzchni. Bez tej warstwy izolacyjnej pukle są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia i przesuszenie. Jeżeli kondycja lub typ skóry głowy nie wymaga częstszej pielęgnacji, włosy najlepiej myć nie częściej, niż co 2-3 dni.
5. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
Niektóre produkty do pielęgnacji mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne, które zamiast wzmacniać i upiększać kosmyki, tylko je osłabiają. Mowa o takich substancjach, jak np. silikony, parabeny czy siarczany. Każda z nich może powodować przesuszenie oraz podrażniać skórę głowy. Żeby uchronić się przed fatalnym w skutkach działaniem substancji chemicznych, sięgaj po kosmetyki o naturalnym składzie.