Jak sama nazwa wskazuje, mindfulness to trening uważności. Wydawałoby się, że taką umiejętność ma każdy z nas, jednak codzienny pęd życia, stres i niezliczona ilość bodźców sprawia, że przestajemy tracimy równowagę, tracimy kontakt ze swoimi myślami i przestajemy cieszyć się drobiazgami, które jeszcze do niedawna sprawiały nam radość. Jeżeli Ten problem dotyczy także ciebie, najwyższy czas zatrzymać się w biegu i zacząć praktykować sztukę uważności.
Na czym polega mindfuness?
Mindfulness to ćwiczenia umysłu o szerokim spektrum zastosowań. Z tej techniki mogą korzystać osoby, które nie radzą sobie ze stresem i natłokiem myśli, ale także pacjenci cierpiący na depresję lub zaburzenia odżywiania. Filozofia mindfulness pozwala głębiej spojrzeć w siebie, skupić się na własnych myślach i emocjach, a także zrozumieć, co sprawia, że postępujemy tak, a nie inaczej i co powinno się zmienić, żebyśmy zaczęli czuć się lepiej ze sobą i z otaczającym nas światem. To bardzo ważne aspekty zdrowia psychicznego, które zazwyczaj pomijamy, zajęci codziennymi obowiązkami. O równowadze psychicznej i własnym szczęściu przypominamy sobie dopiero, gdy nasze samopoczucie jest już bardzo złe. Mindfulness może pomóc wyjść z tego trudnego stanu, ale warto praktykować go w każdej sytuacji, dzięki czemu uchronimy się w porę przed kryzysami emocjonalnymi.
Jakie korzyści przynosi trening uważności?
Regularne ćwiczenia uważności pozwalają lepiej radzić sobie z lękiem, stresem i codziennymi problemami. Ponadto, taki trening łagodzi stres, utrzymuje emocje na stabilnym poziomie i zapobiega depresji oraz innym zaburzeniom psychicznym. Nie oznacza to jednak, że po ćwiczenia mindfulness powinny sięgać tylko osoby zestresowane albo zmagające się z trudnymi emocjami. Tę umiejętność powinien nabyć każdy, bo świadomość siebie i swoich potrzeb jest kluczowa do szczęśliwego
Jak ćwiczyć uważność każdego dnia?
Mindfulness może mieć formę prostej medytacji albo ćwiczeń oddechowych, które pozwolą oderwać się na moment od codzienności. Skupienie na własnym oddechu i na jego częstotliwościach przywróci spokój i równowagę. Do ćwiczeń mindfulness należy też koncentracja na dźwiękach z otoczenia, na tym, co mówimy do naszych rozmówców oraz to, co słyszymy w odpowiedzi. Uważność trenuje też obserwacja otaczających nas przedmiotów - badanie ich kształtu, wielkości, faktury itp. Takich technik jest znacznie więcej, a każda z nich pozwala nam patrzeć na świat uważniej i dostrzegać własne potrzeby oraz emocje. Jeżeli zainteresował cię ten artykuł, zachęcamy do zgłębiania tematu mindfulness i stosowania ćwiczeń uważności każdego dnia.