PRACUJ KREATYWNIE

Home office nie musi odbywać się w trybie „home”. Podpowiadamy, gdzie warto pracować zdalnie

2024-04-01 11:20

Praca zdalna ma wiele zalet, a jedną z nich jest fakt, że twoje biuro może być absolutnie wszędzie. Jeżeli pracujesz w trybie home office, nie siedź w domu. Istnieje wiele miejsc, gdzie rozwiniesz swoją kreatywność, wypijesz pyszną kawę w pięknym otoczeniu i poznasz nowych ludzi.

Choć po okresie pandemii wiele osób wróciło do biur albo wybrało hybrydowy tryb pracy, wciąż nie brakuje amatorów pracy zdalnej w pełnym wymiarze godzin. Termin „home office” sugeruje, że nasza praca odbywa się w przestrzeni domowej, jednak to pojęcie umowne. Tan naprawdę tylko od nas (i ewentualnie od decyzji naszego przełożonego) zależy, gdzie w danym dniu będzie znajdowała się nasza biurowa przestrzeń. Mało tego, wielu ekspertów uważa, że lepiej dla nas i dla naszej wydajności, żeby nie było to domowe wnętrze.

Umysł szybko zaczyna identyfikować miejsca z wykonywanymi czynnościami. Dom kojarzy się zazwyczaj z relaksem i odpoczynkiem. Jeżeli strefa zawodowa przenika się ze strefą prywatną, to może okazać się, że żadna z nich nie będzie funkcjonowała prawidłowo. Co to znaczy? W czasie przeznaczonym na pracę nie będziemy mogli skoncentrować się na wyznaczonych obowiązkach, a w trakcie rodzinnych chwil zaczniemy niespodziewanie myśleć o pracy. Ponadto, osoby, które uczyniły z mieszkania biuro, często mają problemy ze snem, są rozdrażnione i zaczynają szybciej odczuwać wypalenie zawodowe. Jak nie dopuścić do takich sytuacji? Nasze rozwiązanie jest proste – wyjdź z domu. Praca w przestrzeni miejskiej jest dużo przyjemniejsza i znacznie bardziej inspirująca. Gwarantujemy też, że po całym dniu kreatywnego działania domowy odpoczynek będzie cieszył jeszcze bardziej! Zobacz, gdzie możesz pracować zdalnie.

Klimatyczne kawiarnie

Wiele osób pracujących w trybie home office ma swoje ulubione lokale, które traktuje jak przestrzeń biurową. Trudno się dziwić – kawiarnie mogą być bardzo twórczym i przyjaznym miejscem pracy. Nie tylko spędzisz czas w pięknym wnętrzu i zrealizujesz zawodowe zadania w komfortowych warunkach, ale także zjesz smaczne śniadanie i wypijesz wyborną kawę. Klimat, położenie i charakter kawiarni warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli nie przeszkadza ci gwar, skieruj się do jednej z sieciówek. Jeżeli chcesz mieć spokój i ciszę, polecamy „alternatywne” kawiarnie, które są mniej oblegane w ciągu dnia. Lokale na Saskiej Kępie w Warszawie to dobry wybór.

Biblioteki i czytelnie

Biblioteki to nieodłączny element większości polskich miast. Niestety, często o nich zapominamy, a szkoda. Jeżeli dotąd wydawało ci się, że to przestrzeń dla uczniów i studentów, koniecznie odwiedź bibliotekę miejską na Koszykowej w Warszawie. W jej pięknych wnętrzach znajdziesz kilka czytelni i stref idealnie przystosowanych do pracy i nauki. Warto jednak pamiętać, że biblioteka nie jest odpowiednim miejscem na briefingi, burze mózgów i telekonferencje. Jeżeli zdecydujesz się spędzić tam czas, pracuj w ciszy.

Parki i ogrody miejskie

Może jeszcze nie teraz, ale gdy tylko wiosna przywita nas ciepłymi promieniami słońca i wysoką temperaturą, w parkach miejskich i ogrodach pojawi się wiele osób z laptopami. Nie ma chyba nic przyjemniejszego od pracy na świeżym powietrzu, a świadomość, że możesz cieszyć się bliskością natury, podczas gdy twoi koledzy spędzają czas w biurowych ścianach, czyni tę opcję jeszcze bardziej kuszącą. Oczywiście, ten pomysł ma swoje minusy i ograniczenia. W parkach trudno naładować komputer i telefon, a blask słońca często przeszkadza w pracy przed ekranem, jednak warto czasem popracować wśród zieleni – chociaż przez godzinę lub dwie.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama