Usuń dolne liście i przytnij łodygi tulipanów
Te czynności pielęgnacyjne najlepiej wykonać zaraz po przyniesieniu bukietu do domu. Zacznij od usunięcia dolnych liści - zanurzone w wodzie szybko zaczynają gnić, a przez to znacznie skracają żywot kwiatów. Oczywiście, nie trzeba pozbawiać tulipanów wszystkich liści - zachowaj te z wyższych partii, które są świeże, zielone i wyglądają zdrowo. Następnie przytnij końcówki tulipanów mniej więcej o 3 cm, najlepiej na skos (pod kątem 45 stopni). Powtarzaj ten zabieg co kilka dni - dzięki temu unikniesz zbutwienia i gnicia łodyg, a także umożliwisz kwiatom lepsze pobieranie wody.
Zmieniaj wodę każdego dnia
Woda służy kwiatom nie tylko do picia. Zachodzi w niej także szereg reakcji, w wyniku których zawartość wazonu szybko traci swą świeżość. Żeby twój bukiet stał dłużej, wymieniaj wodę codziennie i dokładnie myj wazon, zanim uzupełnisz go ponownie. Pamiętaj, żeby nie wypełniać wazonu wodą aż po same brzegi. Tulipany nie lubią być zanurzone w całości, wystarczy im 1/3 wody w naczyniu. Woda do kwiatów powinna być letnia lub chłodna, dzięki temu łodygi będą dłużej jędrne, świeże i sztywne.
Uważaj na inne gatunki kwiatów
Niektóre kwiaty nie lubią towarzystwa innych gatunków. Do takich kapryśnych roślin należą właśnie tulipany. Jeżeli lubisz tworzyć w domu bukiety z wielu rodzajów kwiatów, upewnij się, że taka kompozycja nie odbije się negatywnie na ich wyglądzie oraz żywotności. Jakich gatunków lepiej nie łączyć z tulipanami? Na liście nieprzyjaciół są np. żonkile. Te piękne kwiaty o żółtych kielichach niestety przyspieszają więdnięcie tulipanów. Nasz wiosenny bukiet nie zaprzyjaźni się także z różami, jednak w tej konfiguracji uszczerbku na zdrowia doznają kolczaste piękności. Generalnie, tulipany to mało towarzyski gatunek, który najlepiej czuje się we własnym towarzystwie. Jeżeli chcesz dodać swojej kwiatowej kompozycji wiosennej energii, połącz ze sobą różne kolory tulipanów. To piękna ozdoba na wielkanocny stół!