Bezsenność bez tajemnic. Co powoduje zaburzenia snu i jak sobie radzić z tym problemem?

i

Autor: FreePik

ZDROWIE

Bezsenność bez tajemnic. Co powoduje zaburzenia snu i jak sobie z nimi radzić?

2024-08-16 1:35

Problem ze snem to coraz częstsza przypadłość, która skłania nas do szukania pomocy u specjalistów. Przyczyny zaburzeń snu mogą być różne, jednak najczęściej powodem bezsenności jest stres, przebodźcowanie, rozregulowany,niezdrowy tryb życia. Jak radzić sobie z tym problemem i przywrócić zdrowy sen? Podpowiadamy.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Bezsenności to problem, który lekarze coraz śmielej nazywają światową epidemią. Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w nocy czy zbyt wczesne pobudki znacząco obniżają jakość życia. Jakie są przyczyny bezsenności i jak sobie z nią radzić?

Co powoduje bezsenność?

Zaburzenia snu mogą mieć wiele przyczyn - zarówno na podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Bezsenność bardzo często jest pokłosiem przewlekłego stresu i lęku. Nieustanne napięcie sprawia, że mózg nie może się wyciszyć i odpocząć. Na rytm snu duży wpływ ma także nasza kondycja psychiczna. Depresja, zaburzenia lękowe czy zaburzenia afektywne często prowadzą do przewlekłej bezsenności.

Problemy z zasypianiem to także częsty skutek niezdrowego tryb użycia. Brak aktywności fizycznej, zła, monotonna i ciężkostrawna dieta, a także nadmierne spożycie kofeiny i brak ruchu to czynniki, które mogą utrudniać zdrowy sen. 

Konsekwencje przewlekłej bezsenności

Warto mieć świadomość, że zaburzenia snu są groźne dla zdrowia. Długotrwała bezsenność osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko infekcji i chorób. Zaburzenia snu nie służą także sercu, które szczególnie potrzebuje nocnej regeneracji. Jeżeli nie odpoczywa, jest bardziej narażone na takie choroby, jak m.in. nadciśnienie, zawał serca czy udar.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że bezsenność może prowadzić do otyłości oraz cukrzycy. Wynika to z faktu, że na skutek niewystarczającej ilości snu nasz metabolizm znacząco zwalnia. Dodatkowo, u niektórych osób zaburzenia snu wywołują też wzmożony apetyt.

Już po kilku dniach nieregularnego snu obniżają się nasze funkcje poznawcze i wydolność umysłową, a także sprzyja depresji, lękom i zaburzeniom nastroju. Długotrwałe zmęczenie prowadzi też do problemów w komunikacji z otoczeniem, czego konsekwencją może być alienacja społeczna. 

Jak radzić sobie z bezsennością?

Podstawową kwestią w leczeniu bezsenności jest przywrócenie prawidłowej higieny snu. Wprowadź regularne godziny snu, unikaj drzemek w ciągu dnia i ogranicz ekspozycję na niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe. 

Zadbaj o odpowiedni klimat w sypialni. Wywietrz pomieszczenie przed snem, usuń niepotrzebne przedmioty, które zagracają przestrzeń, postaw na pościel i tekstylia z naturalnych materiałów. Wszystko to może poprawić jakość nocnego wypoczynku. Jeżeli mimo to sen nie chce nadejść, wykorzystaj jedną z technik relaksacyjnych. Medytacja, głębokie oddychanie czy joga to metody, które pozwolą ci się wyciszyć.

Nie unikaj też aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia redukują stres i rozładowują napięcie. Ważne jednak, żeby nie serwować sobie intensywnego wysiłku tuż przed snem - w przeciwnym razie trening może przynieść odwrotny skutek.

Zwróć uwagę na to, co i jak jesz. Unikaj spożywania ciężkich posiłków przed snem, unikaj kofeiny i alkoholu, zadbaj o to, by w codziennym jadłospisie pojawiały się produkty bogate w magnez i tryptofan - oba składniki mogą pomóc w zasypianiu.

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą pozytywnych skutków, zalecamy wizytę u terapeuty, który wdroży terapię poznawczo-behawioralną. Dzięki niej pozbędziesz się negatywnych myśli i lęków, a także zmienisz codzienne nawyki i zwyczaje związane ze snem.