Zmiany w 500 plus przesądzone! Co zmieni się od 2022 roku?

i

Autor: Michal Jarmoluk/Pixabay

Zmiany w 500 plus przesądzone! Co zmieni się od 2022 roku?

2021-10-23 17:02

Zmiany w 500 plus są już przesądzone! Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przez, co od 2022 roku w życie wejdą rewolucyjne zmiany w obsłudze świadczenia. Co się zmieni od początku przyszłego roku? Czy ktoś może ucierpieć na zaplanowanych zmianach?

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzięki temu sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości jakim jest 500 plus przejdzie niemałą rewolucję. Co się zmieni? Od 1 stycznia 2022 roku to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał rodzicom co miesiąc kilkaset złotych – przynajmniej takie jest założenie, bo jak wiemy zmiany będą wchodzić stopniowo. Do tej pory to zadanie leżało po stronie samorządów. Rząd zdecydował się na rewolucję, ponieważ na przestrzeni kilku lat uda się na tym zaoszczędzić miliardy złotych. Praca samorządów była bowiem dodatkowo opłacana z budżetu państwa. Jednak to nie jedyne zmiany, jakie czekają rodziców w przyszłym roku. Jak wielokrotnie informowaliśmy wcześniej – zmieni się także sposób wypłacania świadczenia, co może być sporym utrudnieniem.

Spis treści

  1. Zmiany w 500 plus przesądzone!
  2. Zmiany w 500 plus będą wchodzić powoli
Joanna S. zatrzymana! Stworzyła piramidę finansową Galleri New Form

CZYTAJ TAKŻE: Rząd zwróci pieniądze za mandaty covidowe! Chodzi o PIERWSZY LOCKDOWN

Zmiany w 500 plus przesądzone!

Obsługą programu 500 plus od nowego roku zajmie się ZUS. Co to zmienia? Na przykład sposób składania wniosków o przyznanie świadczenie, ponieważ będzie można to zrobić jedynie drogą elektroniczną. Zmieni się także sposób wypłacania pieniędzy rodzicom. Nie dostaną już pieniędzy do ręki. Od 1 stycznia 2022 roku pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Zmiany w 500 plus będą wchodzić powoli

Nowelizacja ustawy zakłada, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie stopniowo przejmował kontrolę nad 500 plus. Świadczenie za okres sprzed 1 stycznia 2022 roku nadal będzie wypłacał dotychczasowy organ. Taki stan rzeczy potrwa do końca okresu rozliczeniowego, czyli do 31 maja 2022 roku. ZUS będzie od nowego roku przyjmował wnioski i przyznane przez siebie świadczenie również będzie realizował na bieżąco.

Sonda
Jak oceniasz zmiany w programie 500 plus?
Źródło: Zmiany w 500 plus przesądzone! Co zmieni się od 2022 roku?