Wiosenna alergia u psa. Na jakie objawy zwracać uwagę? Od kiedy wiosenne pylenie?

i

Autor: Unsplash/ Tadeusz Lakota

Wiosenna alergia u psa. Na jakie objawy zwracać uwagę? Od kiedy wiosenne pylenie?

2022-03-16 12:19

Wiosenna alergia u psa może doprowadzić to poważnych infekcji. Dlatego warto wiedzieć, że wiosenne pylenie jest niebezpieczne również dla naszych czworonogów. Alergia może wystąpić nawet po krótkim spacerze. Szczególnie wiosną, gdy w powietrzu unosi się wiele pyłków. Na jakie objawy zwracać uwagę? W jakim czasie psy są narażone na wiosenne alergie?

Wiosną zarówno ludzie jak i psy nabierają nowej energii. Natura budzi się do życia po zimie, a my spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, wybieramy się na dłuższe spacery, a co za tym idzie – bardziej narażamy siebie i naszych czworonogów na wiosenne alergie. U ludzi objawy wiążą się z kichaniem, uporczywym katarem, czy chociażby łzawieniem oczu. Nieco inaczej jest u psów. Te związane są przede wszystkim z problemami skórnymi. Mimo że wydają się niegroźne, nie należy ich lekceważyć. Nieleczone mogą doprowadzić do długotrwałych zmian skórnych i infekcji. Szybka reakcja pozwoli na skuteczne leczenie i zabawę na świeżym powietrzu bez ryzyka alergii. Ważne jest by wiosną szczególnie zwracać uwagę na to, czy nasz czworonóg częściej się drapie, albo podgryza. Na co jeszcze zwracać uwagę? Od kiedy wiosenne alergie zagrażają naszym czworonogom?

Spis treści

  1. Alergia u psa: wiosenne pylenie
  2. Alergia wiosną: Od kiedy wiosenne pylenie?
  3. Wiosenne alergie u psa. Na jakie objawy zwracać uwagę?
  4. Wiosenne alergie u psa. Leczenie

CZYTAJ TAKŻE: Uczulenia i alergie wiosenne: Co uczula w marcu? [Objawy, pylenie]

Alergia u psa: wiosenne pylenie

Wiosenne pylenie jest kłopotliwe zarówno dla ludzi jak i psów. Wiosną naszego pupila mogą uczulać pyłki traw, drzew i wielu innych roślin, które o tej porze roku występują w wysokich stężeniach. Choć niegroźne dla organizmu substancje, mogą powodować nadmierną reakcję układu odpornościowego i prowadzić to groźnych schorzeń. I choć trudno odmówić sobie i pupilowi długiego wiosennego spaceru to należy, szczególnie o tej porze roku, częściej zwracać uwagę na zachowanie naszych psów.

Alergia wiosną: Od kiedy wiosenne pylenie?

Alergia wiosną, od kiedy? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Przez zmiany w klimacie, pierwsze objawy alergii mogą ujawnić się nawet w lutym! Wcześniejsze zaobserwowanie objawów nie powinno nas dziwić. Łagodne zimy sprawiają, że okres pylenia wydłuża się, co staje się bardziej kłopotliwe dla alergików i naszych psów. U człowieka, w cieplejsze dni może pojawić się katar, czy uporczywe kichanie. Wiosenne pylenie nasila się od marca, a swój szczyt ma w kwietniu. Warto zajrzeć również w kalendarz pyleń.

Wiosenne alergie u psa. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Początkowo trudno zauważyć zmiany w zachowaniu naszego psa. Należy zwracać uwagę, na to, czy częściej nie drapie się, albo podgryza. W okresie wiosennego pylenia warto częściej głaskać naszego pupila i zwracać przy tym uwagę, czy po naszym dotyku, czworonóg nie zaczyna się drapać. W późniejszym etapie możemy zauważyć wypadanie sierści i miejscowe zaczerwienia. Najczęściej w okolicach pachwin, łap, a także miejscach gdzie nasze czworonogi mają najmniej sierści. Wówczas należy szybko zareagować, bo alergia może doprowadzić nawet do samookaleczenia.

Wiosenne alergie u psa. Leczenie

W przypadku zaobserwowania nadmiernego drapania się, albo wypadania sierści, czy zaczerwienień należy udać się do weterynarza. Lekarz w takiej sytuacji przepisze środki, które uregulują odpowiedź immunologiczną na uczulające alergeny. W przypadki infekcji, dostępne są antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne, które szybko poprawią kondycję naszych psów.

Davide Martello. Niezwykłe koncerty na przejściu granicznym w Medyce
Źródło: Wiosenna alergia u psa. Na jakie objawy zwracać uwagę? Od kiedy wiosenne pylenie?