kościół

i

Autor: canva

MSZA ŚWIĘTA

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Nie dla wszystkich jest to oczywiste

2024-02-14 9:14

Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu i przypada na 46 dni przed Wielkanocą. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy tego dnia jest obowiązek uczestniczenia we mszy świętej, które sprawowane są rano, późniejszym popołudniem i wieczorem. Nie dla wszystkich jest to oczywiste.

Czy Środa Popielcowa jest świętem nakazanym? Okazuje się, że nie każdy o tym wie. Wielkimi krokami nadchodzi wiosna, a co za tym idzie? Oczywiście Wielkanoc i Lany Poniedziałek. Podczas wiosennych świąt na stole królują jajka ze święconki, kiełbasa, żurek, babeczki i inne tego typu wypieki. Na stole nie brakuje królowej rodzinnych imprez, czyli sałatki wielowarzywnej, a wszyscy cieszą się i radują. Święta wielkanocne to najważniejsze święta w kulturze chrześcijańskiej. Zostały ustanowione na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a podczas ich trwania najpierw rozważa się mękę Jezusa Chrystusa, natomiast pod koniec Wielkiego Tygodnia wierni celebrują jego Zmartwychwstanie. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy przeżyć w skupieniu i zadumie Wielki Post, który rozpoczyna się w Środę Popielcową 14 lutego.

ZOBACZ TAKŻE: Czy w Środę Popielcową można jeść mięso i słodycze? Jest wyjątek!

Muzyka znika z Tik Toka | Maks on air

Środa Popielcowa - czy msza święta jest obowiązkowa?

Czy Środa Popielcowa jest świętem obowiązkowym? W tym roku data ta zbiegła się z Walentynkami i wypada 14 lutego. Zgodnie z tradycją, tego dnia w Kościołach odbywają się uroczyste msze święte, podczas których księża posypują głowy wiernych popiołem, po to aby przypomnieć wszystkim o śmierci, przemijaniu i znikomości rzeczy ziemskich słowami: Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Okazuje się, że nie jest to święto nakazane, jednak duchowni zachęcają, by wziąć w tym dniu udział we Mszy Świętej i w obrzędzie posypywania głów popiołem.