dwa.eska.pl

i

Autor: Materiały prasowe

Księgowość

Załóż firmę krok po kroku: wszystko, co musisz wiedzieć

2025-05-20 21:18 Materiał sponsorowany

Prowadzenie własnej firmy stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Coraz więcej osób rezygnuje z pracy na etacie na rzecz prowadzenia własnego biznesu. Zanim jednak zdecydujesz się na założenie firmy, dowiedz się o kilku istotnych aspektach!

Własna firma – jak założyć?

Różne kwestie prawne związane z zakładaniem firmy mogą okazać się skomplikowane dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tego typu formalnościami. Aby zrozumieć przepisy i nie popełnić błędów formalnych, należy poświęcić sporo czasu i cierpliwości. Ciekawą opcją może być więc skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w prawie, podatkach i księgowości.

Zajrzyj na stronę https://www.ingksiegowosc.pl/fakturowanie/zaloz-firme. Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące kwestii zakładania własnej firmy ze wsparciem wykwalifikowanego księgowego. Co ważne, wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu – otrzymasz wsparcie telefoniczne i możliwość rejestracji własnego przedsiębiorstwa bez konieczności odbycia wizyty w urzędzie. Skorzystasz także z profesjonalnych narzędzi, które ułatwią Ci prowadzenie różnych spraw firmowych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – dla kogo?

Jednym z pierwszych wyborów, które musisz podjąć, decydując się na założenie własnej firmy, jest wybór formy prawnej działalności gospodarczej. Najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza, która wbrew swojej nazwie pozwala przedsiębiorcy także na zatrudnianie pracowników. Jednoosobową działalność gospodarczą z łatwością zarejestrujesz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej elektronicznie, listownie lub podczas wizyty w urzędzie.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma do wyboru jedną z trzech form opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, a także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każda z nich oferuje inne rozwiązania – takie jak progi podatkowe, możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu, ulgi rodzinne, a także możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Prowadzenie firmy w formie spółki

Spółka to forma organizacyjna, w której co do zasady więcej niż jedna osoba łączy swoje zasoby i umiejętności w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą można prowadzić samodzielnie jako jednoosobową spółkę z o.o.. W zależności od formy spółki może ona posiadać lub nie posiadać osobowości prawnej.

Spółki można podzielić na spółki osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza się spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną. Wspólnicy spółek osobowych odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.

Spółki kapitałowe to forma prawna organizacji, która może posiadać własny majątek i działać we własnym imieniu. Do spółek kapitałowych zalicza się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i prostą spółkę akcyjną. W spółkach kapitałowych ważną rolę odgrywa kapitał wniesiony przez wspólników spółki.

Artykuł sponsorowany