Środa Popielcowa

i

Autor: pixabay.com Spowiedź przed środą popielcową w Krakowie

ŚWIĘTO W KOŚCIELE

Środa Popielcowa 2024 - kiedy jest Popielec? Ile trwa Wielki Post?

2024-02-14 9:13

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa łącznie 40 dni. To czas pokuty, wyciszenia i nawrócenia przed najważniejszymi świętami dla wszystkich osób wierzących, czyli przed Wielkanocą. Kiedy jest Środa Popielcowa? Jak obchodzi się ten dzień? Sprawdźcie najważniejsze informacje w artykule poniżej.

Spis treści

  1. Środa Popielcowa 2024 - DATA
  2. Środa Popielcowa 2024 - obchody

Data Środy Popielcowej interesuje wiele osób. Kiedy jest Popielec 2024? Jak się obchodzi ten dzień? Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Są to najważniejsze święta w kalendarzu wszystkich Katolików, które w tym roku wypadają 31 marca. Wielkanoc poprzedzona jest jednak okresem Wielkiego Postu, który łącznie trwa 40 dni. Dla wielu osób jest to czas wyciszenia, pokuty i nawrócenia, a także szczerej modlitwy. Podczas Wielkiego Postu osoby wierzące powstrzymują się od hucznych zabaw, a w piątki nie spożywają mięsa - podobnie jak w Środę Popielcową. Kiedy jest Popielec w 2023 roku? O tej dacie nie można zapomnieć!

ZOBACZ TAKŻE: Przepis na pączki Magdy Gessler. Zrób je w domu, a nie pożałujesz!

Jak zmieniła się obsada "KEVIN SAM W DOMU"? Gdzie jeszcze zagrali aktorzy? | To Się Kręci #27

Środa Popielcowa 2024 - DATA

Kiedy przypada Środa Popielcowa? Wielki Post zawsze rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w 2024 wypada 14 lutego. Okres ten kończy się w Wielką Sobotę, czyli 30 marca 2024 roku. W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły.

ZOBACZ TAKŻE: Tłusty Czwartek 2075 będzie wyjątkowy. Jednego dnia będą dwa święta!

Środa Popielcowa 2024 - obchody

Jak obchodzi się Środę Popielcową w kościele? W Środę Popielcową wierni podczas liturgii pochylają głowę w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje ją popiołem. Co ciekawe, popiół ten pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Czyn ten podkreśla związek pomiędzy pokutą wiernych, męką i śmiercią Chrystusa.