Nie będzie jedynek w szkołach? Co zamiast „niedostatecznej” w dzienniku?

i

Autor: Annie Spratt/Unsplash

Nie będzie jedynek w szkołach? Co zamiast oceny niedostatecznej w dzienniku?

2021-11-17 9:03

Nie będzie jedynek w szkołach? Takie rozwiązanie wdraża jedna z polskich szkół! Według dyrekcji placówki w Lublinie „ocena niedostateczna sprawia potężną przykrość”. Co w takim razie pojawi się w dzienniku zamiast jedynki? Szkoła znalazła własne rozwiązanie, które daje uczniom „szansę” na poprawę! Co o tym sądzicie?

Jedna z polskich placówek, a dokładnie VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie przeprowadziło rewolucję w systemie oceniania. Uczniowie tej placówki nie doznają przykrości z powodu oceny niedostatecznej. W dzienniku elektronicznym jedynka nie może się już znaleźć, bo jak sugeruje dyrekcja placówki: taka ocena nie ocenia wiedzy ucznia. Co w zamian? Szkoła znalazła inne rozwiązanie, które daje szansę na poprawę. Jak mówiła Marzena Kamińska, dyrektorka lubelskiego liceum: Tak naprawdę ocena niedostateczna sprawia potężną przykrość uczniowi. Czasami powoduje brak chęci do dalszej pracy. My mamy oceniać wiedzę i umiejętności, czyli mamy egzekwować to, czego uczeń ma się nauczyć, a ocenianie wiedzy i umiejętności to jest w skali 2 do 6. Natomiast jedynka nie jest za wiedzę i umiejętności, tylko za ich brak.

Spis treści

  1. Nie będzie jedynek w szkołach? Co w zamian w dzienniku?
  2. Nie będzie jedynek w szkołach? Czy szkoła może tak zrobić?

CZYTAJ TAKŻE: TEGO DNIA w Polsce spadnie śnieg! Synoptycy IMGW podali konkretny termin. Uda się ulepić bałwana?

Nie będzie jedynek w szkołach? Co w zamian w dzienniku?

W lubelskiej szkole aktualnie uczniowie mogą dostać jedynie oceny od 2 do 6. Ocena niedostateczna zniknie z dziennika. W jej miejscu pojawia się „X”, który oznacza, że uczeń nie opanował materiału. To jakby druga szansa, ponieważ „X” będzie trzeba poprawić. Jak zapewnia dyrekcja placówki, nie może on znaleźć się na świadectwie.

System bez jedynek spotkał się ze sporym entuzjazmem ze strony uczniów. "Dziennik Wschodni" cytuje jedną z uczennic, która przyznała, że: - Do szkoły chodzi się teraz przyjemniej. Wiadomo, że nic złego człowieka nie spotka i zawsze będzie ta druga szansa. Łatwiej też sobie zaplanować czas na naukę, jak się wie wszystko z wyprzedzeniem – mówiła uczennica.

Nie będzie jedynek w szkołach? Czy szkoła może tak zrobić?

To w jaki sposób szkoła ocenia swoich uczniów w trakcie roku szkolnego definiuje wewnątrzszkolny system oparty na statucie placówki. Dlatego każda szkoła, może pójść śladami lubelskiej placówki. Inaczej jest z ocenami na świadectwie, które są już ujednolicone w całej Polsce. W 1999 roku wprowadzono bowiem obowiązek stosowania skali ocen 1-6 do klasyfikacji rocznej oraz końcowej dla szkół podstawowych (od 4. klasy) i średnich.

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy
Źródło: Nie będzie jedynek w szkołach? Co zamiast oceny niedostatecznej w dzienniku?