noc, gwiazdy

i

Autor: pixabay.com

Najkrótsza noc 2022 - kiedy jest i ile trwa? To Noc Kupały! [DATA]

2022-06-21 11:00

Astronomiczne lato nadeszło we wtorek 21 czerwca. Choć pogoda nie napawa optymizmem i raczej przypomina jesień, to mamy dla Was niespodziankę! Wielkimi krokami nadchodzi najkrótsza noc w 2022 roku, czyli Noc Kupały. Kiedy jest, ile trwa i co oznacza? O tym warto wiedzieć!

Najkrótsza noc 2022 - kiedy jest i ile trwa? O tym powinien wiedzieć każdy. We wtorek 21 czerwca nadeszło astronomiczne lato, a w raz z nim przesilenie letnie. Okazuje się, że właśnie tego dnia notujemy najdłuższy dzień w roku, a także najkrótszą noc, która nazywana jest Nocą Kupały. Co to właściwie oznacza i skąd wzięła się ta nazwa? Noc Kupały to starosłowiańskie święto witalności i płodności, a jego inna nazwa to Sobótka, która prawdopodobnie związana jest z legendą o dziewczynie, która właśnie tak się nazywa. Skąd w takim razie nazwa Noc Kupały? Teorie są różne, jednak najbardziej mówi się o tym, że nazwa ta wywodzi się z imienia bóstwa płodności lub indoeuropejskiego słowa kump, które oznacza gromadę. Kiedy jest Noc Kupały i ile trwa? Będziecie w szoku!

Wakacje 2022 - ile trwają i kiedy się zaczynają?

Kaja Gniecioszek - Głowa do góry | SuperNova Live

Najdłuższy dzień w 2022 roku - ile trwa?

Przed nami najdłuższy dzień w roku, a co za tym idzie? Oczywiście i najkrótsza noc! Najdłuższy dzień w 2022 roku to wtorek 21 czerwca, który będzie trwać dokładnie 16 godzin i 46 minut. Warto również wiedzieć, że jego rzeczywista długość różnić się będzie w zależności od położenia. Im dalej na południe, tym krótszy dzień, ponieważ dla przykładu w Jastrzębiej Górze dzień potrwa o ponad godzinę więcej - 17 godzin i 20 minut.

Witamina D - dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu?

Najkrótsza noc 2022 - DATA

Kiedy jest najkrótsza noc w 2022 roku i ile trwa? Noc Kupały rozpocznie się punktualnie o 21:00, a zakończy się o godzinie 4:14 wtedy gdy Słońce zacznie wschodzić. Oznacza to, że najkrótsza noc w roku potrwa 7 godzin i 14 minut.

Mamy dla Was kolejną ciekawostkę. Okazuje się, że po Nocy Kupały nadchodzi także Noc Świętojańska. Jest to chrześcijańskie święto obchodzone raz w roku w nocy z 23 na 24 czerwca. Z tym świętem związana jest także legenda, a mianowicie ta na temat paproci. W nocy (w tym roku z czwartku na piątek) ma pojawiać się ta niezwykła roślina, a temu, kto ją znajdzie, nigdy nie zabraknie miłości ani pieniędzy.