Dzień Świętego Patryka w szkole. Jak obchodzimy to święto w Polsce?

i

Autor: Pixabay

Dzień Świętego Patryka w szkole. Jak obchodzimy to święto w Polsce?

2022-03-14 11:50

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe. Istny festiwal znany jest na całym świecie! W Polsce również obchodzimy święto patrona Irlandii. Jak? Najwięcej wydarzeń dzieje się w polskich szkołach, gdzie uczniowie przebierają się za skrzaty i biorą udział w różnych konkursach. Kiedy obchodzimy dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe. Tego dnia do Dublina zjeżdżają się tysiące turystów, by wspólnie z Irlandczykami hucznie obchodzić święto patrona. Dzień Świętego Patryka znany jest niemal na całym świecie i obchodzony w rożnych zakątkach globu. Także i my zapożyczyliśmy nieco tej tradycji. Co prawda nie świętujemy tak hucznie, ponieważ nie jest to dla nas dzień wolny od pracy, ale pamiętamy o tym ważnym dniu. Obchody dnia Świętego Patryka najczęściej można zobaczyć w polskich szkołach, gdzie organizowane są różne wydarzenia. Wszędzie widoczna jest także trójlistna koniczyna, uważana za symbol Irlandii. Według legendy Święty Patryk posłużył się tą rośliną, by wytłumaczyć Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Ważnym elementem jest także kolor zielony, ponieważ to on kojarzy się najbardziej z obchodami dnia Świętego Patryka.

Spis treści

  1. Kiedy obchodzimy dzień Świętego Patryka?
  2. Jak obchodzi się dzień Świętego Patryka?
  3. Co to jest dzień Świętego Patryka?

Kiedy obchodzimy dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest zawsze tego samego dnia. Jest to data związana ze śmiercią patrona Irlandii. Święto przypada na 17 marca. W ten dzień składa się hołd Patrykowi urodzonemu w 385 roku w Brytanii. Chłopiec według legend został porwany i sprzedany do Irlandii, gdzie miał zajmować się wypasaniem owiec. Przez wiele lat ciężkiej pracy został natchniony przez Boga, dzięki czemu uciekł z rąk porywacza. W podzięce Patryk miał za zadanie nawrócić wszystkich pogan w Irlandii na chrześcijaństwo. Natchniony miał studiować teologię, co miało go uczynić w przyszłości biskupem. Prowadził działalność misyjną i nawracał ludzi. Wprowadził także formę działalności kościelnej. Według legend Święty Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

Jak obchodzi się dzień Świętego Patryka?

W Polsce najczęściej dzień Świętego Patryka obchodzony jest w szkołach. Tego dnia uczniowie przygotowują specjalne zielone kapelusze, przebierają się za skrzaty, doklejają brodę. Organizowane są także konkursy na najlepsze przebranie, czy prace artystyczne odnośnie tego święta. Wszechobecne są trójlistne koniczyny, które są symbolem Irlandii. W ten dzień przybliża się uczniom historię Świętego Patryka, a także kulturę irlandzką.

Co to jest dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka dla Irlandczyków to święto narodowe. Tego dnia mają wolne od pracy, a to pozwala im świętować od samego rana, do późnego wieczora. Do Dublina zjeżdżają się tysiące turystów, którzy biorą udział w licznych pochodach. Podczas nich możemy zobaczyć oryginalne przebrania i stroje z obowiązkowym zielonym elementem. Irlandczycy częstują się zielonym piwem w barach i pubach.

Koncert dla Ukrainy na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej
Sonda
Planujesz świętować dzień świętego Patryka?
Źródło: Dzień Świętego Patryka w szkole. Jak obchodzimy to święto w Polsce?